Pls sürgős! Egyetemi feladat :/ Fizika valaki segít?


Az 199.5m szélességű folyó vize a parthoz képest 2.8m/s sebességgel folyik.

A folyó egyik partján lévő A kikötőből a vele szemben lévő B kikötőbe akarunk eljutni.


A parthoz képest hány fokos szöget zárjon be a csónak vízhez képesti 7.9m/s sebességének az iránya, ha azt akarjuk, hogy közvetlenül a B kikötőbe érkezzünk?


2011. okt. 31. 20:24
 1/5 Silber ***** válasza:

1.: Kiszámolod, mennyi idő alatt ér át a túlpartra. (x és y irányú sebességek függetlenek egymástól) (Távolság/sebesség)

2.: Kiszámolod, ezidő alatt mennyit haladt y, tehát a folyó folyásával megegyező irányba a csónak.

3.: A megkapott y távolságból és a folyó x szélességéből egy derékszögű háromszöget képezve megkapod az alfa szöget. Ha ezzel a szöggel indul el a folyásiránnyal ellentétesen, akkor pont a B kikötőbe érkezik.

2011. okt. 31. 20:31
 2/5 anonim ***** válasza:

Hm, én igaz középiskolába járok:D és matek órán vettünk ilyen feladatot:) nekem a szög 20,76fok lett, és ehhez hozzá kell adni 90fokot. Nem biztos hogy jó a megoldás.

sin alfa = 2,8/7,9 --> alfa = 20,76fok

Mivel a parttól kell mérni ezért +90fok --> 110,7785fok a végeredmény, remélem segítettem:) üdv

2011. okt. 31. 20:38
 3/5 bongolo ***** válasza:

Egyik válasz sem jó. Az első azért nem, mert nem lehet kiszámolni, mennyi idő alatt ér át, hisz nem tudjuk a szöget. A másik azért nem, mert nem szinusz, vagy ha máshonnan mérte, akkor meg nem hozzá kell adni a 90-et.


Szóval ha a parttal α szöget zár be a csónak iránya a vízhez képest, akkor a felrajzolt derékszögű háromszögből azt látod, hogy a parttal párhuzamos sebességkomponens (a vízhez képest) v·cos α (ahol v a csónak sebessége a vízhez képest, vagyis 7.9 m/s). Ez ha azonos a víz sebességével (2.8 m/s), akkor a csónak a parthoz képest nem megy se a folyón felfelé, se lefelé, csak a túlsó part felé, tehát a partra merőlegesen ér át a túlsó partra.


Vagyis:


7.8 · cos α = 2.8

Ebből ki tudod számolni α-t. (majdnem 70 fok lesz, de számold ki pontosan)

2011. nov. 1. 00:10
 4/5 A kérdező kommentje:
igen rájöttem hogy egyik sem jó, de azért köszönöm a válaszokat, hogy rászántátok az időt :) utolsó főleg köszi
2011. nov. 1. 00:34
 5/5 BKRS ***** válasza:

Ezek szerint a szogfuggveny az OK. Az igazsag az, hogy annakidejen 8. osztalyban is csinaltunk ilyeneket, de mivel nem tudtunk meg szogfugvenyeket, meg kellett szerkeszteni az abrat es szogmerovel kellett lemerni a szoget. Ja es sebesseg vektor, meg komponensek se voltak,

szoval a gondolatmenete a megoldasnak kicsit mas volt.


Hatha segit leirom a dolog menetet.

Jelolje tovabbra is α az AB-vel bezart szoget.

Jegyezzuk meg, hogy nem erre a szogre vagyunk kivancsiak, hanem 90-α -ra.

Legyen t az ido ami ahhoz kell, hogy atkeljen a tuloldalra.

Ha a folyo sebessege 0 lenne es α szogben indulna el, akkor mondjuk a C pontba erkezne.

AC = t*7,9

A folyo sebessege nem 0, ezert amig ater addig BC utat sodrodik lefele:

BC= 2,8t

ABC derekszogu haromszog, derekszoggel a B pontban, ezert:

(2,8*t)^2 + 199,5^2 = (7,9*t)^2

Ebbol gyorsan kijon, hogy t=27

AC=213,3

BC=75,6

AB=199,5

A haromszoget ebbol meg lehet szerkeszteni es lemerni az α szoget. Ami 20 fok lesz ha szogmerovel mered,

igy a valasz a feladat kerdesere 70 fok.


Amugy meg, mivel 2,8t/7,9t = 2,8/7,9 latszik, hogy valojaban felesleges az idot kiszamolni az α szog szamolasahoz, mert a sebessegekbol adodo derekszogu haromszog hasonlo az utakbol adodo derekszogu haromszoghoz. Ez persze csak egy primitiv megfogalmazasa a sebesseg vektor komponensekre bontasanak.

2011. nov. 1. 13:52