Fizika 10. osztály segít valaki?


Ezeket hogy kell megoldani?

Holnapra ez a házi, légyszi segítsen valaki, eddig szenvedtem vele délután óta de nem megy. :((


1. Mekkora annak a rézrúdnak a hossza, amelyik 100 °C hőmérséklet-emelkedéskor 10 mm-rel lesz hosszabb?

(alfa r= 1,6*10 mínusz 5-en * 1/°C.


2. Az 1 köb dm térfogatú 20 °C hőmérsékletű alumíniumból készült kockát hány Celsius-fokra kell lehűteni, hogy a térfogata 1 köb cm-rel csökkenjen? (béta a= 7,2 *10 mínusz 5-en 1/°C)


Nagyon köszönöm, ha tudsz segíteni! :')


2011. szept. 14. 21:30
 1/6 anonim ***** válasza:
nekem már este van ahoz hogy ezt felfogjam :DXD
2011. szept. 14. 21:49
 2/6 anonim ***** válasza:

Nincs a tankönyvedben példafeladat?

Azokból elég jól meg lehet érteni...

2011. szept. 14. 21:50
 3/6 bongolo ***** válasza:

1) A lineáris hőtágulási tényező a feladat szerint

α = 1,6·10⁻⁵ 1/°C

Ezt azt jelenti, hogy 1 fok hőmérséklet emelkedés hatására a rúd hossza ennyi szeresével nől. Vagyis:

l = l₀ + l₀·α·ΔT

Most:

ΔT = 100 °C

l-l₀ = 10 mm (vagyis ennyivel lett hosszabb)


E szerint:

10 mm = l₀·α·ΔT

ebből α és ΔT is ismert, csak be kell helyettesíteni, kijön l₀.


2) Ez ugyanaz térfogattal. Itt nem α van, hanem β, a térfogati hőtágulási tényező. Viszont a képlet teljesen hasonló:

V = V₀ + V₀·β·ΔT


β = 7,2·10⁻⁵ 1/°C

V₀ = 1 dm³ = 1000 cm³

T₀ = 20 °C

A térfogatváltozás 1 cm³, vagyis ez a V₀ és V különbsége:

V₀-V = 1 cm³ = -V₀·β·ΔT


Ebből kijön a ΔT:

ΔT = - 1 cm³/(1000 cm³ · β)

negatív lesz, vagyis csökkenni fog a hőmérséklet.

Számold ki ezt számológéppel. Ez után csak hozzá kell adni ezt a negatív számot a 20 °C-hoz, az lesz az az alacsonyabb hőmérséklet, amire le kell hűteni a kockát.


Megy így már?

2011. szept. 14. 22:02
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha kevés lenne az előző segítség:

[link]

2011. szept. 14. 22:25
 5/6 anonim ***** válasza:

Ezt a hőtágulásos kérdést már feltette itt valaki:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Ki is van számolva.

2011. szept. 14. 22:38
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, főleg annak a kedves válaszolónak aki, ilyen szépen hosszan és részletesen leírta!

Így mindjárt más, értem!

Köszönöm!

2011. szept. 15. 20:42