Valaki segít ebben (fizika) : egy teherautó 10 m/s-os sebességrôl 20 mp-en keresztül 0,6 m/s'2 gyorsulással gyorsít. A. , Mekkora sebességre tesz szert a teherautó? B. , Mennyi utat fut be ez idô alatt?

2011. okt. 19. 17:03
 1/4 anonim ***** válasza:

Fizika tankönyvet/fv. táblát kinyitod. Kikeresed az egyenes változó egyenes vonalú mozgást, és máris szinte szúrja a szemed két képlet:

1) vt=v0+a*t

Ahol a "vt" a pillanatnyi sebesség, az "a" a gyorsulás, a "t" pedig az eközben eltelt idő.

2) s=v0*t+(a/2)*t^2 ahol az "s" az út.

2011. okt. 19. 17:23
 2/4 anonim ***** válasza:

Egy teherautó 10 m/s-os sebességrôl 20 mp-en keresztül 0,6 m/s^2 gyorsulással gyorsít. A. , Mekkora sebességre tesz szert a teherautó? B. , Mennyi utat fut be ez idô alatt?


A gyorsulás hatására bekövetkező "sebességnövekmény" a gyorsulás és az idő szorzata, tehát a deltav(=sebességnövekmény, delta az ugye különbséget jelent a végsebesség-a kezdeti sebesség)=a*t=0,6m/s^2*20s=12m/s. Ennyivel nő meg tehát a kezdeti sebesség ami v0=10m/s, és ha ezt a kettőt összeadjuk, akkor megkapjuk a végsebességet: vt=vo+deltav=10m/s+12m/s=22m/s.


A gyorsulás kiszámításához meg van az a képlet, hogy s=a/2*t^2. Na ez most így azért nem jó, mert ez a képlet csak 0 kezdősebesség esetén, pl. szabadesésnél jó. Ha van kezdősebesség, mint itt is, vagy mondjuk a lefelé hajításnál is, akkor annak a járulékát is hozzá kell adni, és akkor az előző képlet így fest: s=v0*t+a/2*t^2. És ha ebbe behelyettesítünk, akkor: s=10m/s*20s+0,6m/s^2/s*(20s)^2. A zárójel arra utal, hogy nem csak a mérőszámot, hanem a mértékegységet, tehát a másodpercet is négyzetre kell emelni, csak így jön ki végül méterben az eredmény. Tehát ez folytatva:

s=200m+0,3m/s^2*400s^2=200m+120m=320m. :)

2011. okt. 19. 17:23
 3/4 anonim ***** válasza:
*a v0 pedig a kezdősebesség
2011. okt. 19. 17:23
 4/4 anonim ***** válasza:
17:23-as vagyok. Alulról a 4. sorban lévő képletben a középső s az nem secundum, hanem véletlenül került oda, és egy 2-est képzelj a helyébe.
2011. okt. 19. 17:26