Síkgeometriában hogyan lehetne megszerkeszteni ezeket?
1) Trapézt kell szerkeszteni: adott az "a; c; e; f". Tehát "a" oldal, "b" oldal, "e" átló, "f" átló.
2) Derékszögű háromszöget kell szerkeszteni: adott az "a+b; α". Tehát az "a" befogó és a "b" befogó összege és az "α" hegyesszög.
3) Ugyanúgy derékszögű háromszöget kell szerkeszteni: adott a "b-a, α". Tehát a "b" befogó és az "a" befogó különbsége és az "α".
Kérlek segítsetek, bőven elég lenne a szerkesztés menetét leírni.
Az elsőbe felveszed az a oldalt. mindkét végénél a b oldalhosszúsággal kirajzolsz körívet, és a két átlót az a két végétől leméred, és ahol metszi a szembelévő b oldalt ott lesz a másik két csúcs.
Másodikban az egyik befogót odaméred a másik mellé, és az a+b összekötöd az eredeti háromszög harmadik csúcsával. Lett egy háromszöged a+b oldallal és rajta egy alfa szög. Kiszámolod az eredeti háromszög harmadik szögét, és ugye a nagy háromszögben van az eredeti, és egy egeynlő szárú derékszögű, vagyis aminek a szögei 45-45 fokosak. Vagyis a eredeti háromszög harmadik szöge+45fok lesz a nagy háromszög második szöge, és a harmadikat is kitudod számolni.. A nagy háromszöget meg tudod szerjeszteni, felveszed az a+b-t, ráméred az alfát, az másik szöget és megszerkeszted. a felső csúcsból merőleges az a+b-re és kijön a keresett háromszög.
harmadik: van a derékszögű háromszög, ahol a b oldalon kijelölöd az a-t. Vagyis egyik része b-a, másik a. a kijelölt pontot összekötöd a másik szöggel (nem alfa és nem a derékszög). Akkor lesz egy kis egyenlő szárú háromszöged.(oldalai a-a oldal nagyságú). azoknak a szögei ugye 90 45 45. Vagyus a kimetszettpontnál 180 fok kell. 180-45 az 135 fok, ennyi a másik kis háromszög szöge. Ebből a 135 és alfából kilehet számolni a kis háromszög harmadik szögét. Ez ugye a vázlatrajzon számolod. Szerkesztés: felveszed b-a-t, rámáred alfát, és a 135öt, megszerkeszted a kis háromszöget. b-a-t meghosszabítod, és a kisháromszög felső csúcsából merőlegest csinálsz a meghosszabított szakaszra. És kész
Ha valamelyik nem világos szólj
Az elsőnél rosszul írtam a tehátnál, ott nem b, hanem "c" oldal van megadva, ami "a"-val párhuzamos, elnézést kérek a kellemetlenségért.
A harmadiknál nem tudom rámérni "b-a"-ra "a"-t mert csak "b-a" van megadva, tehát "b" a nagyobb oldal ebből kivonjuk a kisebb "a" oldalt és kapunk egy kis szakaszt--> csak ezt és az "α" szöget tudjuk.
Az első feladatnál pontosítani kellene, milyen adatokat ismerünk:
1. A két alapot és a két átlót
2 az egyik alapot, egy szárat és a két átlót
a harmadiknál mikor akarod b-a-ra rámérni az a-t? Eleje az csak a vázlatrajz, hogy hogy alakul ami alakul.
első: felveszed egy egyenesen az a+c-t. Az egyenesesn kimetszed az a-t.(szóval egymás mellett lesz a két szakasz és látszik a találkozási pont.) az a két végéből kiméred a két átlót, és a c két végéből is. Ekkor középen kettő metszeni fogja egymást. Az a harmadik csúcs, onnan húzol egy párhuzamost a-val, felméred c-t és a két szárat meghúzod.
Azért így kell az egész szerkesztés, mert ugye ha egy trapéz a jobb szár felezőpontjára közzéppontosan tükrözöl akkor egy paralelogramma lesz,ami ugye két ugyanolyoan trapéz. ha mindkettőnek behúzod az átlóit, akkor látszik h metszik egymást ott középen.
Ez így érthető, sikerült mind?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!