Mi a megoldása a következő két feladatnak?


1.)


A (0,1) intervallumon két számot választunk véletlenszerűen egymástól függetlenül, egyenletes eloszlás szerint. Mennyi a valószínűsége, hogy a két pont közelebb van egymáshoz, mint bármelyik közülük a végpontokhoz?



2.)


Egy kikötőbe a nap 24 órája alatt két hajó érkezik egymástól függetlenül, egyenletes eloszlás szerint véletlen időpontokban. A munkások az elsőt 1, a másodikat 2 óra alatt tudják kirakodni. Az előbb érkező hajó kirakodását azonnal megkezdik. Amennyiben a másik hajó úgy érkezik, hogy a munkások az elsővel még nem végeztek, a később érkező kénytelen várakozni. Mennyi a valószínűsége, hogy egyik hajónak sem kell várnia?


2011. szept. 29. 17:01
 1/5 BKRS ***** válasza:

Ha az elso pontot kivalasztottad es ez mondjuk az x pont,

akkor a masodik az az (x/2; x+(1-x)/2 ) intervallumban lehet a kedvezo esetben. x + (1-x)/2 - x/2= 1/2

A kedvezo intervallum hossza tehat mindig 1/2 a masodik pont kivalasztasanal.

Vagyis a valoszinuseg 1/2 lesz.

2011. szept. 29. 20:16
 2/5 BKRS ***** válasza:

Tegyuk fel, hogy az elso hajo az x idopontban erkezik.


Ha az 1. hajo az elso 2 oraban erkezik, akkor a masodik hajo (x+1)/24 esellyel lesz rosz helyen.


Ha az 1. hajo az utolso oraban erkezik, akkor a masodik hajo

(24-x+2)/24 esellyel lesz rossz helyen.


Ha az 1. hajo a 2.-tol a 23. oraig erkezik, akkor a masodik hajo 3/24 esellyel lesz rosz helyen.


Rajzold fel ennek az erteket 0-tol 24-ig, a gorbe alatti terulet 1/24 resze lesz a keresett ertek.


Tehat a teljes valoszinuseg:

(2/24)*(3/24) +(21/24)*(3/24) + (1/24)*(2,5/24)=

71,5/(24*24)= 0,124


Ez annak az eselye, hogy valakinek varnia kell.

Annak az eselye, hogy senkinek nem kell varnia:

1-0,124= 0,876


Ha ez igy nem kovetheto, vagy valamit nem tudod miert van,

vagy ugy latszik, hogy valamit elrontottam irj vissza

aztan megnezzuk.

2011. szept. 29. 20:34
 3/5 bongolo ***** válasza:
100%

1) Azt hiszem, az első feladat bonyolultabb, mint BKRS megoldása.


Három szakaszra kell bontani a (0;1) intervallumot. Ha x a közepére, pontosabban 1/3 és 2/3 közé esik, akkor úgy lehet számolni, mint ahogy BKRS írta. A valószínűség 1/3·1/2 = 1/6 lesz, mert 1/3 hosszú szakaszon lehet 1/2 valószínűséggel számolni.


Ha viszont 0<x<1/3, akkor a második pont "jó" szakaszának az eleje még mindig x/2, de a vége már csak 2x, hiszen 2x-en túli második pontnál az x már közelebb lenne a 0-hoz. Ennek a "jó" szakasznak a hossza csak 3x/2. Mivel x-től is függ a hossz, integrálással lehet a valószínűséget kiszámolni:

∫ 3x/2 dx = [3x²/4] ahol x=0..1/3

Vagyis ennek a valószínűsége 3·(1/3)²/4 = 1/12


A harmadik szakasz 2/3 < x < 1. Ez teljesen tükörképe a 0<x<1/3-nak. A "jó" szakasz szélei kicsit csúnyábbra jönnek ki, mint a másiknál (x helyett 1-x, és egyéb bonyolítások), de a szakasz hossza, és az integrál értéke ugyanaz, vagyis ez is 1/12.


Az összes valószínűség 2·1/12 + 1/6 = 1/3

2011. szept. 29. 21:48
 4/5 BKRS ***** válasza:
Igen, bongolonak igaza van.
2011. szept. 29. 22:13
 5/5 bongolo ***** válasza:

A 2. feladat megoldásának végébe becsúszott egy kis hiba: A görbe alatti terület az első 2 órára nem (2/24)*(3/24), hanem (2/24)*(2/24) (hisz az (x+1)/24 egyenese 1/24 és 3/24 között megy fel, aminek átlaga 2/24, és a szélesség is 2/24)


Ezzel a rosszkor érkezés valószínűsége 0,121, így annak az esélye, hogy nem kell várni, 0,879.


Egyébként BKRS levezetése teljesen jó.

2011. szept. 29. 22:50