Feladat: Számológép használata határozd meg az alábbi kifejezés értékét!
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2011. okt. 5. 20:50
1/5 bongolo válasza:
∜16 = 2
48 = 16·3
∜48 = 2·∜3
Vagyis a tört eddig:
(2⁵·∜3⁵ - 2⁵)/(∜3⁵ - 1)
Innen már megy, ugye? (kiemelés, egyszerűsítés, stb.)
3/5 bongolo válasza:
Ez ugyanaz a feladat, ugye? Elszámoltad magad! 48=3·16, nem 4·16, ezért 96·∜3 lesz az első tag, nem 96·∜4
4/5 A kérdező kommentje:
Valóban! Teljesen igazad van, de szimplán csak mellégépeltem. A lapomra jól írtam. Ha van még energiád :) ... én innentől nem értem, hogy amit linkeltem (és a gyök alatt 3 nem 4 :) ) abból hogy lesz 32? Hogy tudnám ezt még egyszerűsíteni? Annyira nem látom át sajnos. :(
2011. okt. 5. 21:46
5/5 bongolo válasza:
Pedig ez már tényleg nagyon egyszerű, szerintem csak fáradt lehetsz, hogy nem veszed észre. 96=3·32, vagyis ki lehet emelni 32-őt:
32·(3∜3 - 1)/(3∜3 - 1) = 32