[link]


Feladat: Számológép használata határozd meg az alábbi kifejezés értékét!


Nagyon szépen köszönöm a segítséget!


2011. okt. 5. 20:50
 1/5 bongolo ***** válasza:

∜16 = 2

48 = 16·3

∜48 = 2·∜3


Vagyis a tört eddig:

(2⁵·∜3⁵ - 2⁵)/(∜3⁵ - 1)


Innen már megy, ugye? (kiemelés, egyszerűsítés, stb.)

2011. okt. 5. 21:01
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm! De igazából itt akadtam el:


[link]

2011. okt. 5. 21:23
 3/5 bongolo ***** válasza:
Ez ugyanaz a feladat, ugye? Elszámoltad magad! 48=3·16, nem 4·16, ezért 96·∜3 lesz az első tag, nem 96·∜4
2011. okt. 5. 21:38
 4/5 A kérdező kommentje:
Valóban! Teljesen igazad van, de szimplán csak mellégépeltem. A lapomra jól írtam. Ha van még energiád :) ... én innentől nem értem, hogy amit linkeltem (és a gyök alatt 3 nem 4 :) ) abból hogy lesz 32? Hogy tudnám ezt még egyszerűsíteni? Annyira nem látom át sajnos. :(
2011. okt. 5. 21:46
 5/5 bongolo ***** válasza:

Pedig ez már tényleg nagyon egyszerű, szerintem csak fáradt lehetsz, hogy nem veszed észre. 96=3·32, vagyis ki lehet emelni 32-őt:


32·(3∜3 - 1)/(3∜3 - 1) = 32

2011. okt. 5. 23:06