Elmagyaráznátok nekem ezt? (Matek)

Egyszerűen őrület , most vesszük megint a legkisebb közös többszöröst és a legnagyobb közös osztót.Őszintén szólva úgy próbálgatok valamit alkotni de nem nagyon értem hogy ezeket hogy kell kiszámítani vagy ilyeneket.Kérdeztem is órán tanárt hogy akkor most mivan és elmondta de abból semmit sem értettem.Valaki el tudná magyarázni?
2011. szept. 28. 17:56
 1/6 anonim ***** válasza:

1. lépés: az adott számokat, amelyek legkisebb közös többszörösét keressük, törzstényezőkre bontjuk.

2. lépés: a legkisebb közös többszöröst úgy kapjuk meg, hogy a közös és nem közös tényezőket a legmagasabb hatványon összeszorozzuk.


Jelölés:


Az a és b szám legkisebb közös többszöröse: [a,b].


A törzstényezős felbontással kettőnél több szám legkisebb közös többszöröse is számítható.


Példa 1:


a = 8 = 2³


b = 25 = 5²


c = 4 = 2²


tehát:


[a,b,c] = 2³ × 5² = 200.

2011. szept. 28. 18:13
 2/6 anonim ***** válasza:
A legnagyobb közös osztó megkereséséhez meg kell határozni az adott két szám prímtényezőit, azaz a számokat fel kell bontani prímszámok szorzatára. Egy másik példa alapján az lnko(120, 560) kiszámolásánál felírandó, hogy 120 = 5·3·23 és 560 = 7·5·24. Ekkor venni kell a közös prímtényezőket, (mint ahogy a nevében is van), mégpedig a két kanonikus felbontásban szereplő hatvány közül a kisebbiken, és az így kapott prímhatványok szorzata lesz az ln. k. o. Itt most 5·23 = 40, így lnko(120, 560) = 40. Ez a számolási módszer csak a relatíve kis egészeknél működik (egy szám prímosztóit számológép, táblázat vagy specifikus prímtesztek ismerete, segítsége nélkül ugyanis számításigényes feladat megtalálni), általánosságban a legnagyobb közös osztó megkeresése nagy számoknál ilyen módszerrel sok időt vesz igénybe.
2011. szept. 28. 18:14
 3/6 BKRS ***** válasza:

Tudsz prim tenyezokre bontani egy szamot?

Ha ezt tudod hogy kell csinalni, akkor a kovetkezo pelda segithet:


A=2^3 * 5^4 * 11 (ketto a harmadikon szor ot a negyediken szor tizenegy)

B=2^6 * 5^2 * 7 (ketto a hatodikon szor ot a masodikon szor het)


Legnagyobb kozos oszto: mindegyik hatvanybol veszed a legkisebbet ami elofordul egy bizonyos primre:


lko(A,B)= 2^3 * 5^2 (2 a harmadikon szor ot a masodikon)


Legkisebb kozos tobbszoros: mindent a legnagyobb hatvanyon veszel:

lkt[A,B] = 2^6 * 5^4 * 7 * 11 (ketto a hatodikon szor ot a negyediken szor het szer tizenegy)


Ebbol az is latszik, hogy

A * B = lko(A,B) * lkt[A,B]

mert a prim tenyezok ugyanazok, csak mashogy vannak osszevalogatva az lko(A,B) -ban es lkt[A,B] -ben

mint ahogy az A-ban es B-ben voltak.

2011. szept. 28. 18:17
 4/6 anonim ***** válasza:

Felbontod a számot(elosztod)

Pl.:

250:2=125

125:5=25

25:5=5

5:5=1

Mindig egynek kell az utolsó számnak lennie. Másik szám legyen 330.

330:2=165

165:3=55

55:5=11

11:11=1

És akkor leírod a kettőt:

250=2*5*5*5

330=2*3*5*11

A legnagyobb közös osztó az, ami mindkettőbe benne van: 2*5=10, itt pl. az 5-öt csak egyszer írhatod le, mert a 330 osztóiban csak egyszer van, hiába a másikban 3-szor is.

A legkisebb közös többszörös pedig minden, ami a kettőben benne van: 2*3*5*5*5*11=8250

2011. szept. 28. 18:18
 5/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat , VÉGRE MEGÉRTETTEM , a kérdést meghagyom hátha majd más megnézi és ő is tanul belőle. :)
2011. szept. 28. 21:16
 6/6 anonim ***** válasza:
Mivel nem tudod törölni, muszáj leszel meghagyni:))
2011. szept. 29. 17:52