Hogy kell a törteket osztani?

Mivel hogy beteg voltam nem tudtam iskolába menni, tanulták a törtek osztását és nem tudom hogy kell csinálni, leírnátok a szabályt, hogy lehet osztani (keresztbe,függőlegesen), és írnátok rá pár példát. Előre is köszi (5.-es vagyok.)
2009. márc. 15. 18:46
 1/9 anonim ***** válasza:

Természetes számmal vagy törttel osztod a törtet?

Lehet, hogy utóbbi még nem anyag 5. osztályban, de

ha kell az is, írj, és megírom.


Természetes számmal való osztáskor két eset van:

1) meg van a számlálóban a szám:


16 4

-- : 4 = --, tehát simán elosztod a számlálót vele, a ne-

7 7 vező marad változatlan.


2) nincs meg a számlálóban:


15 15

-- :4 = --, ilyenkor a számláló marad változatlan, a ne-

7 28 vezőt szorzod(!) a számmal.

2009. márc. 15. 18:56
 2/9 anonim ***** válasza:

A példák még egyszer, hátha nem csúszik el:


16 4

-- : 4 = --

7 7



15 15

-- : 4 = --

7 28

2009. márc. 15. 18:57
 3/9 anonim ***** válasza:
Sajnos nem veszi figyelembe a szóközöket, írd meg az e-mail címed!
2009. márc. 15. 18:58
 4/9 A kérdező kommentje:
Természetes számmal. silvy.lavigne97@freemail.hu . (kisseb példákat írj!!
2009. márc. 15. 19:05
 5/9 anonim ***** válasza:
szorzol az osztó tört reciprokával..pl 1/2:5/4 =1/2*5/4
2009. márc. 15. 21:45
 6/9 anonim ***** válasza:

természetes számnál is lehet így ahogy az előbb írtam....pl


44/13:4=(átírod reciprok alakba) 44/13*1/4=innen pedig megoldod mint 1 szorzatot

2009. márc. 15. 21:48
 7/9 anonim ***** válasza:
1/2:5/4= 1/2*4/5 így a jó
2009. márc. 15. 22:18
 8/9 anonim ***** válasza:
xd ötödikes koromban azt se tudtam mi az a reciprok :D:D (lehet jobban járnék ha most se tudnám valszeg nem a differenciálegyenletes zh-mra készülnék épp :(:(
2009. márc. 15. 23:08
 9/9 anonim ***** válasza:

na én így tudom :

pl. 1/2 : 1/8 = 1/2 * 8/1

szóval szorzás lessz és megfordítod a második tag számlálüját és nevezőjét

2009. márc. 18. 17:17