Hogy kell a törteket kiszámolni?

2011. okt. 2. 14:44
 1/3 anonim ***** válasza:
Mi a kérdésed, mert ennek most így nincs semmi értelme.
2011. okt. 2. 15:20
 2/3 BKRS ***** válasza:

Mire gondolhattal?

Mondjuk 123-nak hogy lehet kiszamolni a 3/7 reszet?


Megszorzod a szamlaloval es elosztod a nevezovel.

123*3/7= 369/7=52,7


Vagy arra gondoltal hogyan kell ket tortet osszeszorozni?

A szamlalot a szamlaloval szorzod, a nevezot a nevezovel.

Pl:

3/7 * 2/5 = (3*2) / (5*7) = 6/35


Ha az a kerdes hogyan kell ket tortet osszeadni, akkor eloszor kozos nevezore hozol, aztan a szamlalokat osszeadod, a nevezo a kozos nevezo lesz.


6/7 + 8/7 = 14/7


1/2 + 5/3 = 3/6 + 10/6 = 13/6


A kozos nevezo megtalalasa utan a kozos nevezore hoza bovitessel tortenik. A fenti peldaban az 1/2 -bol is meg az 5/3-bol is hatodokat csinaltunk, mert a hatot osztja a 2 is meg a 3 is, vagyis mindket nevezo.


A 2 az 3-szor van meg a 6-ban, ezert az 1/2-et 3/3-dal kell szorozni, hogy hatodok legyenek belole. Latod, a 3/3=1 vagyis valojaban 1-gyel szorzunk a tort erteke nem valtozik.

1/2 * 3/3 = (1*3) /(2*3) = 3/6


Az 5/3 hatodokka alakitasa: 6-ban a 3 megvan 2 szer, ezert 2/2-del kell szorozni hogy hatodok legyenek belole:

5/3 * 2/2 = (5*2) / (3*2) = 10/6


Na most mar csak ossze kell adni a ket azonos nevezoju tortet:


3/6 + 10/6 = 13/6


Valami ilyesmire gondoltal?

2011. okt. 4. 15:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen erre köszönöm..:D
2011. okt. 4. 16:18