Elmondaná valaki, hogy kell kiszámolni itt a hatásvonalak távolságát, mert nem nagyon értem (fizika)?


A feladat:

Egy testet két párhuzamos hatásvonalú és megegyező irányú erőhatás ér, amelynek nagysága 80N és 20N. Hatásvonalaik távolsága 1m. Számítsuk ki az eredő erőt ill. határozzuk meg a HATÁSVONALÁNAK A HELYÉT.


Az ábrám:

[link]


A gondolatmenetem:

Az eredő erőt ki lehet számolni az erők összegéből, így az egyértelműen 100N nagyságú lesz.

Ezek után ismerem még azt a megállapítást, hogy k1/k2 = F2/F1

De ebből itt nem tudom hogy kell meghatározni azt, hogy hol található a hatásvonal. Tudnátok itt segíteni?


Köszönöm előre is a segítséget! :)


2011. máj. 18. 18:08
 1/7 bongolo ***** válasza:
Nem a haþasvonalak távolságát kell kiszámolni (az ugyanis adott), hanem az eredő hatásvonal helyét. Vagyis ami mentén az eredő 100 N erőt el lehet képzelni. Azt jól írtad fel, hogy k1/k2=F2/F1, mert az eredő hatásvonal a két párhuzamos hatásvonal között ott van, ahol a két erő forgatónyomatéka nulla. Azt is tudjuk még, hogy k1+k2 = 1 m, vagyis van két ismeretlenünk (k1 és k2) valamint két egyenletünk, minden kiszámolható. Nem vezetem most le, remélem,egyértelmű most már.
2011. máj. 18. 18:33
 2/7 anonim ***** válasza:
Amit biztosan tudok, hogy a hatásvonal a két erő között van. A hatásvonal a távolságukat az összetevők nagyságával fordított arányban osztja.
2011. máj. 18. 18:33
 3/7 bongolo ***** válasza:
Brrr, az a fura szó az elején természetesen "hatásvonalak". Megtréfált a billentyűzetem :)
2011. máj. 18. 18:34
 4/7 A kérdező kommentje:

Valamennyire értem, de msot az egyszer komolyan megköszönném ha levezetnéd mert nekem az jött ki, hogy:

1=1,25k2 :D

2011. máj. 18. 20:42
 5/7 anonim ***** válasza:

A teljes távolság 1m. Ha az egyik kar k1, akkor a másik (1-k1).

20*k1 = 80*(1-k1)

20*k1 = 80-80*k1

100*k1 = 80

k1= 80/100 = 0,8 m

k2= 1-0,8 = 0,2 m

2011. máj. 18. 22:34
 6/7 bongolo ***** válasza:

Kérdezőnek: Azt írtad, ez jött ki:


1=1,25k2


Ez teljesen jó eredmény. Egy egyszerű egyenletmegoldási lépésed maradt csak el: hogy ne 1,25·k2 legyen, hanem 1·k2, mindkét oldalt el kell osztani 1,25-tel.


1/1,25 = k2

0,8 = k2


vagyis k2 = 80 cm, és akkor k1 = 20 cm, készen vagy.

2011. máj. 18. 22:47
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi, így már teljesen világos! .)
2011. máj. 19. 06:33