Wakeupjohnny kérdése:

Légyszi segít-setek nekem, hogy az alábbi feladatnál milyen úton induljak el? Előre is kö-szi


Egy narancs szállítmányban a narancsok átmérőjének átlaga 120 mm, az átmérők szórása 6mm. Amennyiben az átmérők hossza normális eloszlást követ, adja meg mennyi a valószínűsége, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott narancs átmérője

a) kisebb, mint 110 mm

b) 108 mm és 132 mm között van

c) Melyik az a méret, aminél a narancsok 15%-a kisebb átmérőjű

d) Amennyiben nem tudjuk, hogy normális eloszlást követ az átmérők hossza, adjon becslést arra, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott narancs átmérője 108 mm és 132 mm közé esik


2011. máj. 2. 11:25
 1/3 anonim ***** válasza:

F-el jelöljük az eloszlásfv-t. FI pedig amit táblázatból kell kikeresned: F(x) = FI(x-m/s) (m a várható érték, s-el jelöltem a szórást, ami kis szigma)


A feladatban m=120 s=6

a) P(x<110) = F(110) = FI((110-120)/6) = FI(-5/3) = 1-FI(5/3), ezt csak kikeresed a táblázatból.

B) P(108<x<132) = F(132)-F(108) = FI(2)-FI(-2) FI(2)-1+FI(2) Ismét behelyettesíted.

C) Legyen a méret y, Ekkor tudjuk, hogy a valósznűsége, hogy ennél kisebb lesz 15%, azaz 0,15

Tehát P(x<y) = 0,15 =>

F(y) = 0,15

FI((y-120)/6) = 0,15

Megnézed, hogy FI hol 0,15 és ezzel lesz egyenlő (y-120)/6, innen pedig egy sima egyenlet y-ra.

2011. máj. 2. 11:59
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon, nagyon köszönöm!!!
2011. máj. 3. 05:09
 3/3 anonim ***** válasza:
Mit kell behelyettesíteni az FI helyére?
2016. máj. 4. 22:11