Adnátok valami tippet hogy induljak el?


6*3^x-13*2^(x/2)*3^(x/2)+6*2^x=0

1,5 órája próbálkozom lassan, és még körülbelül mindíg nem jutottam semmire... valami tippet szivesen fogadnék hogy mégis mi merre :)


2011. okt. 3. 18:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag ugyanezt oldottuk meg itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Ha mégsem megy, kérdezz tovább.

2011. okt. 3. 18:24
 2/6 A kérdező kommentje:
Hmm, valamennyire hasonló igen :) Csak igazából nem nagyon látom át hogy hogyan kellene megoldani ezt, a másik alapján. Ott a linkelt kérdésnél volt az az osszál le 3^2x -enel, az jó segiítségnek tünik :) valami hasonló tippet várnék ide is, hogy mi az első lépés
2011. okt. 3. 18:38
 3/6 BKRS ***** válasza:

Itt is megprobalhatsz osztani 3^x-nel.

Azt kapod, hogy:


6 - 13*(2/3)^(x/2) +6*(2/3)^x =0


Uj jeloles:

y= (2/3)^(x/2)


6-13y+6y^2=0


Ez masodfoku egyenlet, kiszamitod mennyi az y

aztan a jelolesbe visszahelyettesited.


Es akkor kilogaritmusozod az x-et belole.

2011. okt. 3. 18:48
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2011. okt. 3. 18:52
 5/6 A kérdező kommentje:
még azért lenne kérdésem, a 6*(2/3)^x ből hogy csináltál 6y^2-t úgy hogy y=(2/3)^(x/2)? ebből akárhogy nézem nem értem hogy jött ki
2011. okt. 3. 22:28
 6/6 BKRS ***** válasza:

még azért lenne kérdésem, a 6*(2/3)^x ből hogy csináltál 6y^2-t úgy hogy y=(2/3)^(x/2)? ebből akárhogy nézem nem értem hogy jött ki


6*(2/3)^x=6*(2/3)^(2x/2)=6*[(2/3)^(x/2)]^2=6*y^2

2011. okt. 4. 20:13