Ha egy feladatnál megvan adva két an-es szám, és kérdezi a q-t, az a1-et, a3-at, a5-t, a10-et és ha már ki van számolva a q, akkor hogyan számoljuk ki a többit?


Mértani sorozatról van szó, a q-t sikerült kiszámolnom egy egyenlettel, de a többivel nem boldogulok. Pl.

a4=6

a2=4

és akkor meg volt adva a q, ezt kiszámoltam, meglett az eredmény, na de mondjuk az a1-et hogyan tudnám kiszámolni?

Kérlek segítsetek, nem vagyok jó matekból, de szeretném megérteni.


2011. okt. 2. 10:41
 1/3 anonim ***** válasza:

:) most írtam ebből ötös dogát:


a1*q=a2, ez alapján a1=a2/q


Ekkor megkapod az a1 értékét és ezután:

a3=a1*q^2

a5=a1*q^4

a10=a1*q^9

2011. okt. 2. 10:54
 2/3 A kérdező kommentje:
nem értem..:( nem a megoldására vagyok kíváncsi, nem is ez a feladat, hanem hogy hogyan oldjuk meg...
2011. okt. 2. 10:58
 3/3 A kérdező kommentje:
várjunk.. a pl. alapján a1 értéke 6?
2011. okt. 2. 11:00