A következő a feladat: "Mekkora a 15 méter magasból szabadon eső test átlagsebessége az út első és az út második felében?"
2011. okt. 2. 18:41
 1/2 A kérdező kommentje:
megvan már
2011. okt. 2. 18:48
 2/2 BKRS ***** válasza:

Ez ugy is ertheto, hogy idoben az elso fele meg ugy is, hogy terben. Nezzuk idoben:


A szabadon eso test sebessege kiszamolhato onnan, hogy:

v = gt

A megtett tavolsag:

s = 0.5*gt^2

Szuksegunk lesz arra, hogy mikor eri el a test az ut felet es mikor eri el az ut veget.


Az ut fele az 7,5m-nel lesz.

7,5 = 0,5*9,81 *t^2

t^2 = 1,529

t= 1,24


Az ut vege 15m-nel lesz.

15=0,5*9,81*t^2

t=1,75


Azt tudjuk, hogy v= gt vagyis linearisan valtozik idoben.

Atlagot tehat ugy lehet belole szamolni, ahogy ezt linearis fuggvenyeknel kell: a ket vegpntnal levo ertekeinek az atlagat kell venni.


t=0-ban az sebesseg 0.

t=1,24-nel a sebesseg 12,164

t=1,75-nel a sebesseg 17,168

Az elso szakaszban az atlag: 6,082m/s

A masodik szakaszon az atlag: 14,667m/s

2011. okt. 3. 15:02