A következő a feladat: "Mekkora a 15 méter magasból szabadon eső test átlagsebessége az út első és az út második felében?"2011. okt. 2. 18:41
1/2 A kérdező kommentje:
megvan már
2011. okt. 2. 18:48
2/2 BKRS válasza:
Ez ugy is ertheto, hogy idoben az elso fele meg ugy is, hogy terben. Nezzuk idoben:
A szabadon eso test sebessege kiszamolhato onnan, hogy:
v = gt
A megtett tavolsag:
s = 0.5*gt^2
Szuksegunk lesz arra, hogy mikor eri el a test az ut felet es mikor eri el az ut veget.
Az ut fele az 7,5m-nel lesz.
7,5 = 0,5*9,81 *t^2
t^2 = 1,529
t= 1,24
Az ut vege 15m-nel lesz.
15=0,5*9,81*t^2
t=1,75
Azt tudjuk, hogy v= gt vagyis linearisan valtozik idoben.
Atlagot tehat ugy lehet belole szamolni, ahogy ezt linearis fuggvenyeknel kell: a ket vegpntnal levo ertekeinek az atlagat kell venni.
t=0-ban az sebesseg 0.
t=1,24-nel a sebesseg 12,164
t=1,75-nel a sebesseg 17,168
Az elso szakaszban az atlag: 6,082m/s
A masodik szakaszon az atlag: 14,667m/s