Matek, szöveges feladat. Egy órája próbálkozom, de nem értem. Hogy kell?


Egy vállalat januárban 60 alkalmazottal 30 millió Ft forgalmat bonyolított le. Februárban ez a forgalom 15,5 %-kal emelkedett, úgy, hogy az 1 főre eső forgalom 2-szer annyi %-kal nőtt, mint ahány %-kal a vállalat alkalmazottainak létszáma emelkedett.

Nem tudom kiszámolni a februári egy főre eső forgalmat és az alkalmazottak számát...


2011. ápr. 3. 17:44
 1/6 anonim ***** válasza:

A forgalom februárban: F = 1,155 * 30 000 000 = 34 650 000

Alkalmazottak száma februárban: A = (1 + p/100) * 60

(ahol p az alkalmazottak számának növekedésének százaléka)

Egy főre eső forgalom februárban: F/A = 34 650 000 / ((1 + p/100) * 60) = 577 500 / (1 + p/100)


Az egy főre eső forgalom januárban: 30 000 000 / 60 = 500 000


Azt tudjuk, hogy az egy főre eső forgalom kétszer annyi százalékkal nőtt, mint az alkalmazottak létszáma. Vagyis az előbbiek alapján 2p százalékkal.

Ezért az egy főre eső forgalom februárban felírható így is:

500 000 * (1 + 2p/100)


Mivel ez már kétféleképpen megvan, felírható az alábbi egyenlet:

500 000 * (1 + 2p/100) = 577 500 / (1 + p/100)


Ez ez egyenlet egy egyismeretlenes másodfokú egyenletre vezet, tehát kiszámíthatóak a gyökök:

p1 = -155

p2 = 5


A -155 teljesen értelmetlen, mert negatív, ráadásul nagyobb, mint 100, vagyis nem maradna alkalmazott.


Így a helyes p = 5.


Ezután az előbbi egyenletekbe visszahelyettesítve kiszámolható a februári egy főre eső forgalom és az alkalmazottak száma is:

F/A = 550 000

A = 63

2011. ápr. 3. 23:39
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, de nem értem, hogy miért lesz másodfokú az egyenlet. Én simán felbontottam a zárójeleket, és a p kerekítve 18,34-re jött ki. Így megkaptam, hogy 71 fő és 683 400 Ft, ami persze nem jó... Kérlek, írd le, hogyan jött ki másodfokúra. Köszönöm!
2011. ápr. 4. 16:34
 3/6 anonim ***** válasza:

500 000 * (1 + 2p/100) = 577 500 / (1 + p/100)

Felbontod a zárójelet:

500 000 + 10 000p = 577 500 / (1 + p/100)

Átszorzol (1 + p/100)-zal:

500 000 + 5 000p + 10 000p + 100p^2 = 577 500

Összevonsz és rendezed 0-ra:

100p^2 + 15 000p - 77 500 = 0


Innentől már használhatod a megoldóképletet:

p(1,2) = (-15000 +- gyök(15000^2-4*100*(-77500))) / (2*100) = (-15000 +- 16000) / 200 = -75 +- 80


Vagyis p1 = -155; p2 = 5

2011. ápr. 4. 22:53
 4/6 anonim ***** válasza:

(Egyszerűsíthetsz 100-zal a másodfokúban, talán úgy kicsit szebben néz ki:

p^2 + 150p - 775 = 0

De persze ugyanaz lesz az eredmény.)

2011. ápr. 4. 22:55
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! A végeredmény ugyan 525 000-re, ill. 66 főre jött ki, és ellenőriztem, de nem fontos, nagyon köszönöm!!!
2011. ápr. 6. 20:26
 6/6 Hermész2 válasza:
Nem is megoldás a k^rva életbe!!!!!!!!!! Apád fa^zát!!
2021. szept. 13. 17:23