Valaki megoldaná ezeket a fizika feladaokat? Nekem sajnos egyáltalán nem megy. Háromnapja ezzel kínlódok :S


1.

Egy transzformátor primer tekercse 1500, szekunder tekercse 4500 menetese. Mekkora a szekunder feszéltség,ha a primer feszültség 230 V?



2.

Egy transzformátor a primer és a szekunder tekercsek menetszámának aránya 4:1.Mekkora a szekunder feszültség,ha a primer tekercs áramforrása 160 V-os?


3.

Egy transzformátor szekunder tekercsének kivezetésein 400 V feszültség mérhető.A szekunder tekercs menetszáma 1200, a primer tekercseké 600. Mekkor a primer feszültség?


4.

Egy transzformátor primer tekercse 300, szekunder tekercse 600 menetes. A primer tekercset 230 V-os hálózati áramforrásra van kapcsolva-egy adott terhelésnél-az áramerőssége 2.5 A.Számítsd ki a szekunder tekercs áramkörére vonatkozóan a feszültséget,az áramerősséget és a teljesítmény!


5.

Egy transzformátor primer tekercse 1200 menetes,a primer feszültsége 230 V.

a,Hány menetes a szekunder tekercs,ha a szekunder feszültésg 230 V?

b, Mennyi a szekiunder tekercs áramkörébe kapcsolt fogyasztó teljesítménye,ha a primer áramkörben az áramerősség 2A.

c,Mekkora az energiaváltozás 4 óra alatt?


2011. márc. 24. 14:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyszerű arányosság:


Np/Nsz=Up/Usz=Isz/Ip. P=Up*Ip=Usz*Isz=Ui*Ii=állandó.


Minden feladat ezzekkel kiszámolható.

Pl. az első:


Np=1500

Nsz=4500

Up=230V

-----------

Usz=Up*(Nsz/Np)=230V*3=690 V.

2011. márc. 24. 14:41
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ..:)

De sajnos még mindig nem nagyon értem :S


A hármasat sikerült így megcsinálni:


Usz=400 V

Nsz=1200

Np=1500

----------

Up= Usz×Nsz/Np=400×1500/1200=400×1.25=500V


Szerintem ez se jó...:S


A kettes feladat az szinte felfoghatatlan számomara...a négyesbe és az ötösbe is belekezdtem..de teljesen belezavarodtam... :S


Kérlek...segíts(etek)!

2011. márc. 24. 17:34
 3/3 anonim ***** válasza:

Up= Usz×Nsz/Np=400×1500/1200=400×1.25=500V


Jó a végeredmény, meg a behelyettesítés, de Nsz-et és Np-t felcserélted.


2.) feladat.

Tudjuk hogy Np/Nsz=4


Ezért Up/Usz is = 4. --> Innen megvan Up.


4.) Azt a képletet kell alkalmaznod, amit előző válaszomban leírtam.

2011. márc. 24. 19:40