Sürgős fizika! Egy 61.5km/h sebességgel haladó gépkocsi vezetője akadályt észlel. A vezető reakcióideje 1.1s. A fékezéskor a gépkocsi gyorsulásának a nagysága 5.1m/s2 . Hány m utat tesz meg a gépkocsi az akadály észlelésétől a teljes megállásig?

2011. nov. 1. 11:08
 1/4 anonim ***** válasza:

nem biztos hogy jó a megoldásom, de azért leírom:


v= 61,5km/h = 17,08m/s

t1=1.1s

a=5,1m/s


Kiszámoltam, hogy 1,1s alatt mekkora utat tesz meg az autóm:

v=s/t


17,08=s1/1,1

s1= 18,788s


Utána kiszámoltam, hogy mekkora utat tesz meg mikor fékezem:


a=v/t

5,1=17,08/t --> t=3,3494s

s2=v0t + a/2t^2

s2=17,08*3,3494+5,1/2*3,3494^2

s2=85,826m


s1+s2 = 104,61m

2011. nov. 1. 12:14
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, de nem lett jó a megoldás, nem értem pedig nagyon jól levezetted, nem tudom mi lehet a hiba :/
2011. nov. 1. 19:58
 3/4 anonim ***** válasza:
Az a 5,1 m/s2 az gondolom MÍNUSZ. Mivel a negatív gyorsulás = lassulás, nem? Egyébként meg nem kell hozzá bonyulult fizikai számítás, csak tudni kell, hogy egy átlagos autó 100km/h-s sebességről 33-40 m alatt áll meg 0-ra. Akkor 60 alamivel több, mint a 100 fele, tehát a 0-ra való megálláshoz kb 18-20 m kell.
2011. dec. 25. 13:30
 4/4 anonim válasza:
az a=v/t után a képlet nem jó ide s= v^2 /a azzal jó lesz nem kell negatívnak venni az a-t
2014. jan. 23. 18:43