Fizika, sürgős! Egy kerékpár kerekeinek az átmérője 51.9cm. A kerékpáros 19.32km/h sebességgel halad. Mekkora a kerekek fordulatszáma (1/s)?

2011. nov. 1. 12:23
 1/3 anonim ***** válasza:

A kerékpár 19,32 km-t tesz meg egy óra alatt, vagyis a sebessége 5,36 m/s. Ezt a másodpercenkénti 5,36 métert a kerekek teszik meg bizonyos fordulat alatt. Egy fordulat alatt megtett út pontosan a kerék kerületével egyenlő. Ez d*pí vagyis 0,519*pí=1,63m. A másodpercenkénti 5,36 méter hányszor 1,63 méternek felel meg? A kettő hányadosa lesz a megoldás: 5,36/1,63

Ha megnézed a mértékegységek is stimmelni fognak, mert m/s-ot osztasz méterrel, így 1/s lesz a mértékegység.

2011. nov. 1. 12:46
 2/3 anonim ***** válasza:

v=2*pí*f*R

az f-et keressük ugye, a többi megvan adva. Mértékegységre figyelni kell!

v= 19,32km/h = 5,367m/s

R= d/2 = 25,95cm = 0,2595m

5,367=2*pí*f*0,2595

f=3,291 1/s

2011. nov. 1. 12:57
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2011. nov. 1. 20:16