log3^x-x/2*log3=242011. márc. 12. 10:26
1/3 anonim válasza:
Szerintem nem érthető így a feladat. (Mennyi a logaritmus alapja?) Próbáld meg pontosabban leírni!
2/3 A kérdező kommentje:
10es
2011. márc. 12. 10:51
3/3 anonim válasza:
A logaritmus azonosságai miatt:
x/2*lg3 = lg(3^(x/2))
lg3^x-lg(3^(x/2)) = lg(3^x/(3^(x/2))) = lg(3^(x/2))
Tehát
lg(3^(x/2)) = 24
Írjuk a jobb oldalt is tízes alapúra
lg(3^(x/2)) = lg(10^24) --- a logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt
3^(x/2) = 10^24 --- négyzetre emelve
3^x = 10^48
x = log_3(10^48) [hármas alapú logaritmus 10^48]
Az ellenőrzést rád bízom, de nekem kijött.