Logaritmusos egyenlet segítség valaki?

log3^x-x/2*log3=24
2011. márc. 12. 10:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem nem érthető így a feladat. (Mennyi a logaritmus alapja?) Próbáld meg pontosabban leírni!
2011. márc. 12. 10:44
 2/3 A kérdező kommentje:
10es
2011. márc. 12. 10:51
 3/3 anonim ***** válasza:

A logaritmus azonosságai miatt:

x/2*lg3 = lg(3^(x/2))

lg3^x-lg(3^(x/2)) = lg(3^x/(3^(x/2))) = lg(3^(x/2))

Tehát

lg(3^(x/2)) = 24

Írjuk a jobb oldalt is tízes alapúra

lg(3^(x/2)) = lg(10^24) --- a logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt

3^(x/2) = 10^24 --- négyzetre emelve

3^x = 10^48

x = log_3(10^48) [hármas alapú logaritmus 10^48]

Az ellenőrzést rád bízom, de nekem kijött.

2011. márc. 12. 11:58