1) 5/3 szorozva x-el = 3/4


2) 2/3 szorozva x-el +5/4 =7/4


3) x osztva 5/6-al kisebb mint 0,8


Mi áll az x helyén? Hogyan kell az ilyeneket kiszámolni?


2011. márc. 5. 09:39
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyenletrendezés, mérlegelvvel.

1) 5/3 szorozva x-el = 3/4 --- mindkét oldalt beszorzod 3/5-del

x = 9/20


2) 2/3 szorozva x-el +5/4 =7/4 --- kivonsz 5/4-et

2/3 szorozva x-el = 2/4 = 1/2 (egyszerűsítve) --- szorzol 3/2-del

x = 3/4


3) x osztva 5/6-al kisebb mint 0,8 --- 0,8 = 4/5 és tudjuk, hogy törtet törttel úgy osztunk, hogy a reciprokával szorozzuk, tehát

x szorozva 6/5-del < 4/5 --- beszorzunk 5/6-dal

x < 20/30

x < 2/3 (egyszerűsítve)

2011. márc. 5. 10:33
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen
2011. márc. 5. 12:24
 3/3 anonim ***** válasza:

Általánosságban:

Az első típusnál (A*x=B), amikor valahányszor (A) x van az egyik oldalon, a másik oldalon pedig egy konkrét szám (B), akkor A-val elosztjuk mindkét oldalt.

Ebben az esetben 3/4-et osztjuk el 5/3-dal (most ez az A, B pedig a 3/4). Itt azt a szabályt alkalmazzuk, hogy törttel törtet úgy osztunk, hogy a reciprokkal szorzunk.

Ezért kell a 3/4-et 3/5-del összeszorozni.

A 2. típusnál: A*x+C=B először C-t kivonjuk mindkét oldalból, aztán osztunk A-val.

Vagyis ebben a példánál 7/4-5/4=2/4-et osztjuk el 2/3-dal.

Amennyiben A*x-C=B van, akkor természetesen C-t adunk hozzá mindkét oldalhoz.


Egyenlőtlenségeket is úgy kell megoldani, mint az egyenlőségeket, csak ott arra kell figyelni, hogy ha negatív számmal szorzunk, osztunk, akkor az reláció iránya megváltozik.

2011. márc. 5. 14:27