Hogyan tudom kiszámolni a log3 1/9 pontos értékét?

A megoldást azt tudom, csak azt nem hogy hogyan tudom kiszámolni?
2011. febr. 14. 17:27
 1/5 anonim ***** válasza:

a logaritmus egy kitevőt jelöl. Denfiníció szerint:

3 az x.-en = 1/9. Azaz 3^x=1/9

3^x=3^(-2)

Mivel a 3^x függvény szigorúan monoton nő, a fenti egyenlet ekvivalens ezzel:

x=-2

2011. febr. 14. 17:45
 2/5 A kérdező kommentje:
Ez okés, de még mindig nem értem hogy a -2 az hogy is jött ki valójában?
2011. febr. 14. 18:07
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Felteszed magadnak a kérdést, hogy a hármat hanyadik hatványra kell emelni, hogy 1/9 legyen. Mivel valamely szám negatív hatványa a reciprokának a hatványát jelenti, ezért a kérdés az, hogy 1/3-t hanyadik hatványra kell emelni, hogy 1/9 legyen, és ez kettő. Mivel közben volt egy előjelváltás, azt most vissza kell adni, így jön ki a -2.
2011. febr. 14. 18:53
 4/5 anonim ***** válasza:
log3 1/9=log3 3^(-2) (mivel 1/9=3^(-2)). ilyenkor a hatvanykitevot kilehet vinni a logaritmus elle es lesz -2*log3 3=-2*1=-2
2011. febr. 14. 20:08
 5/5 A kérdező kommentje:
Most már értem, köszi a válaszokat mindenkinek!
2011. febr. 14. 22:20