2011. ápr. 13. 10:52
1/3 fjps válasza:
A 72-őt, 54-et és 108-at felbontod prímtényezők szorzatára.
72=2^3 x 3^2
54=2 x 3^3
108=2^2 x 3^3
Így a tört:
(2^3 x 3^2)^3 x (2 x 3^3)^2 / (2^2 x 3^3)^4
Hatványazonosságok miatt ez egyenlő ezzel:
(2^11 x 3^12) / (2^8 x 3^12)
Egyszerűsítés után marad 2^3 = 8 .
2/3 anonim válasza:
72harmadikon=72*72*72=373248
54másodikon=54*54=2916 stb.
De még egyszerűbb, ha egyszerűsítesz: 54 a másodikonnal, akkor a nevező átírva (54*2) a negyedikenből 54 a másodikon*2 a negyediken lesz. Még lehet tovább egyszerűsíteni.4-gyel, ezt így végigcsinálod. Az eredmény 8 lesz.
3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm sokat segítettél.
2011. ápr. 13. 14:44