Törtes kérdés.3^-1/3^1 Mennyi az eredménye? Tört alakban kellene maradnia, és egy rövid magyarázatot jól jönne hozzá.

Köszönöm!

2011. okt. 1. 17:39
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, ez a kérdés:


3⁻¹/3¹ = 3⁻¹*3⁻¹ = 3⁻² = 1/3²

2011. okt. 1. 21:38
 2/5 A kérdező kommentje:
Rövid magyarázatot arról, hogy miért kell így?
2011. okt. 2. 03:00
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért kell így, mert pl. a 3¹ az olyan, hogy: 1*3¹, vagyis az egyest annyiszor szorozzuk a hárommal, amennyi a hármosnak a kitevője, vagyis:


3¹ = 1*3


3² = 1*3*3


3³ = 1*3*3*3


3⁴ = 1*3*3*3*3


Namármost, ha a kitevő (exponens) nem pozitív szám, hanem negatív, vagyis a fordítottja a pozitívnak, akkor az egyest nem szorozni fogjuk, hanem itt is ennek a fordítottját fogjuk csinálni, vagyis osztani, tehát:


3⁻¹ = 1/3


3⁻² = 1/(3*3)


3⁻³ = 1/(3*3*3)


3⁻⁴ = 1/(3*3*3*3)


Az osztás amolyan "negatív" szorzás, mert az ellenkezőjét csináljuk annak, mint amikor szorzunk. Amikor kivonunk, akkor is az ellenkezőjét csináljuk annak, mint amikor összeadunk.

2011. okt. 2. 15:08
 4/5 A kérdező kommentje:

Értem, és ez hogyan jött ki?

3⁻¹/3¹ = 3⁻¹*3⁻¹

2011. okt. 3. 05:22
 5/5 anonim ***** válasza:

3⁻¹ = 1/3 = 1/3¹ és aztán ebből: 1/3¹ = 3⁻¹


3⁻² = 1/(3*3) = 1/3² és aztán ebből: 1/3² = 3⁻²


3⁻³ = 1/(3*3*3) = 1/3³ és aztán ebből: 1/3³ = 3⁻³


3⁻⁴ = 1/(3*3*3*3) = 1/3⁴ és aztán ebből: 1/3⁴ = 3⁻⁴


3⁻¹/3¹ = 3⁻¹*1/3¹ = 3⁻¹*3⁻¹

2011. okt. 3. 12:24