Találós kérdés? (túl rövid a kérdés)


Megtetszik egy ruha a boltban,de 9700 ftba kerül és neked nincs egy filléred sem. Kapsz anyukádtól és apukádtól is 5000 ft-ot.

5000 ft + 5000 ft = 10000 ft.

Megveszed a ruhát és marad 300 ft-od. Adsz anyukádnak 100 ft-ot aztán adsz apukádnak 100 ft-ot és megtartasz magadnak 100 ft-ot. Most tulajdonképpen nálad van apukád 4900 ft-ja és anyukád 4900 ft-ja is.

4900+4900= 9800+ a te 100ft-od = 9900 ft . Hová tűnt a hiányzó 100ft ?


2011. aug. 23. 09:04
 1/7 anonim ***** válasza:
fagyit vettem belőle
2011. aug. 23. 09:13
 2/7 anonim ***** válasza:

4900+4900= 9800+ a te 100ft-od = 9900 ft.


Itt van a hiba. Nem logikus és nem jó ez az összeadás.

Összeadod azt a két pénzösszeget, amit a szüleid adtak neked. Fejenként ez 4900 Ft, hiszen egy-egy százast visszaadtál. 4900+4900=9800Ft (200Ft-ot visszaadtál)

A ruha 9700Ft volt, és a kettő közötti különbség, az a 100Ft az, amit te lenyúltál magadnak. Hiszen ha a szüleid veszik neked a ruhát, fejenként 4850Ft-ot adtak volna, és neked 150Ft-ot kellett volna visszaadni. De te 4900Ft-ot adtál, ergo tőlük nyúltál le fejenként 50Ft-ot.

Nem veszett el semmilyen 100Ft, csak becsapós és rossz adatok összeadásával át lehet vágni a figyelmetlen embereket.

2011. aug. 23. 09:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Hogy még érthetőbb legyen:

Ami nálad van pénz: 4900Ft+4900Ft. Ehhez nem szabad hozzáadni azt a 100Ft-ot, amid van, hiszen ebben a 2x4900Ft-ban foglaltatik benne, mert kevesebbet adtál vissza a szüleidnek, mint kellett volna.

2011. aug. 23. 09:30
 4/7 anonim ***** válasza:

Jó kis találós kérdés, bár aki kicsit odafigyel észreveheti hol a bökkenő.


A ruha ára 9700 Ft. Ennek a fele 4850 Ft. Anya és apa pénzéből is tehát ennyit költöttél. Ha mindegyiküknek visszaadsz 100 Ft-ot, akkor az ő kiadásuk összesen 4950 Ft lesz fejenként. 4950+4950 = 9900 Ft. A maradék 100 Ft-ot pedig te tetted zsebre, így meg is van mind a 10000 Ft.

2011. aug. 23. 09:31
 5/7 bongolo ***** válasza:

A kulcsmondat ez:


"Most tulajdonképpen nálad van apukád 4900 ft-ja és anyukád 4900 ft-ja is."


Így van, ez a 9800 Ft a 9700 Ft-os ruha és a 100 Ft-os pénzérme formájában van nálad. Vagyis teljesen értelmetlen dolog még egyszer hozzáadni a 100 Ft-ot, egyszer már benne van.


A megfogalmazással csak elaltatja a figyelmünket a találós kérdés kigondolója, hogy ne is kérdőjelezzük meg, hogy miért is adja ő össze a 9800-at meg a 100-at.


----


Van egy teljesen hasonló régi feladat:


3 ember betér egy fogadóba egy éjszakára. Reggel 30 dollárt fizetnek a szállásért. Miután elmentek, a fogadós rájön, hogy az olcsóbbik szobában aludtak ami csak 25$, ezért az inasával utánuk küldi az 5$-t. Az inas gondolkozik, hogyan adja vissza, végül visszaad nekik 1-1 dollárt, kettőt meg zsebre rak. Így mindegyikük fizetett 9-9 dollárt, az összesen 27, meg az inasnál van 2, az 29, hová lett a harmincadik?


Megint ugyanaz a trükk, a 27-ben benne van már az inas 2 dollárja is, meg a fogadós 25 dollárja is, nincs értelme a 27-hez hozzáadni még 2 dollárt.

2011. aug. 23. 16:16
 6/7 anonim válasza:
A boltos csalt. :O
2011. aug. 23. 22:17
 7/7 anonim ***** válasza:
nem veszek ilyen drága ruhát.. :D
2011. aug. 31. 18:35