2010. ápr. 25. 14:13
1/2 czibles ![*](//static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](//static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](//static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](//static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
válasza:
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
teljesnégyzetté alakítod és leolvasod a hozzárendelési szabályból.
2/2 anonim válasza:
parabola
hozzárendelési szabály, parabola (másodfokú függvény) általános alakja:
ax^2+bx+c,
(a*x^2+b*x+c, ha a szorzást is külön jelölöm)
ahol a és b és c az együtthatók
x a változó
^ a hatványozás mint művelet
pl.:
2x^2-4x-6
a=2, b=-4, c=-6
ha a>0, akkor abszolút (globális) _minimuma_ van
ha a<0, akkor abszolút (globális) _maximuma_ van
kiszámítás:
Az f(x)=... függvénynek abszolút minimuma / maximuma
van az x=-b/(2a) helyen, értéke y=-b^2/(4a)+c
(Vigyázz a sorrendre! _Nem_ y=(-b)^2/(4a)+c !!!)
pl.: 2x^2-4x-6
a=2, b=-4, c=-6
Mivel a>0, ezért minimuma van.
Számítás:
x=-b/a=-(-4/2*2)=-1
y=-b^2/(4a)+c=-(4)^2/(4*2)+(-6)=-8
Az f(x)=2x^2-4x-6 függvénynek abszolút (globális) minimuma van az x=1 helyen, értéke y=-8.