Mi a megoldása ennek a feladatnak?


Megérkezvén a szállodába, három amerikai kényelmes szállást kér a tulajdonostól, így egy háromszobás lakosztályt rendeltek. 30 dollárért fel is kínáltak nekik egy gyönyörű lakosztályt, a turisták pedig felmentek, hogy megnézzék.

Megfelelőnek találtak mindent, s így fejenként 10-10 dollárt összeadtak, és átnyújtották az őket felkísérő háziszolgának. Mikor a háziszolga átadta a tulajdonosnak a 30 dollárt, az akkor jött rá, hogy tévedett, hiszen a háromszobás lakosztály ára csak 25 dollár. Így a háziszolgával visszaküldött öt darab egydollárost. A háziszolga felfelé menet arra gondolt, hogy nehéz volna az öt darab egydollárost három ember között szétosztani, s ezért kettőt zsebre vágott, a három turistának pedig 1-1 dollárt adott vissza. Így végül mindenki 9 dollárt fizetett, ami 3 x 9 = 27 dollár; két dollár a háziszolga zsebében maradt, s ez összesen 27 + 2 = 29 dollár, pedig eredetileg hárman 30 dollárt adtak össze.

Hová tűnt a harmincadik dollár?


2011. jan. 29. 11:39
 1/6 anonim ***** válasza:
A végén a 27 dollárhoz nem hozzáadni kell a 2 dollárt, hanem levonni belőle, mert a szoba csak 25-be került.
2011. jan. 29. 12:03
 2/6 A kérdező kommentje:
Azt a 2 dollárt a háziszolga tette el...
2011. jan. 29. 12:06
 3/6 anonim ***** válasza:
A kérdés feltevése és logikája helytelen. A 27 dollárból kell két dollárt levonni, s 27 - 2=25 dollár a lakosztály ára.
2011. jan. 29. 12:25
 4/6 A kérdező kommentje:

Miért kell levonni a 27-ből a 2 dollárt?

Mindenki befizetett 9 dollár, a háziszolga 2 dollárt lenyúlt, az összesen 29 dollár.

2011. jan. 29. 12:50
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

V - a vendégek

T - a tulajdonos

H - a háziszolga


V T H

30 0 0 A vendégek megérkeznek

0 30 0 majd kifizetik a szobát.

0 25 5 A tulaj rájön a tévedésére, 5-öt a háziszolgának ad

3 25 2 A háziszolga "elosztja" az az ötöst


A vendégek valóban 3*9 = 27 dollárt fizettek, de ebből 25 a szoba ára, a maradékot meg lenyúlta a háziszolga. Minden dollár megvan hiánytalanul.

2011. jan. 29. 15:31
 6/6 anonim ***** válasza:
Rosszul van feltéve a kérdés. Végül valóban mindenki 9-9 dollárt fizetett, de ebben már benne van a háziszolga 2 dollárja. A maradék pedig a visszakapott 3 dollár. 27+3=30.
2011. jan. 29. 15:35