6. -os matekban kéne segítség?

Holnap írunk témazárót.6.-os vagyok. Hogyan kell kiszámolni a legkisebb közös többszöröst? Süergős lenne,kérlek segítsetek.
2011. jan. 26. 18:10
 1/8 anonim ***** válasza:

Az összes felbontott prímtényező közül kiválasztod a legnagyobb hatványt. Sikíts ha bővebb magyarázat kell:)


L/19

2011. jan. 26. 18:13
 2/8 DudoloPocok ***** válasza:

példa amit az első írt :


2160 és

2011. jan. 26. 18:21
 3/8 A kérdező kommentje:
egy 12 éves vagyok nem értem mit mondotok. Kérlek írjátok le egy 12 évesnek is érthetően. :) köszi
2011. jan. 26. 18:24
 4/8 DudoloPocok ***** válasza:

véletlenül megnyomtam a küldést


2160 és 2880 legkisebb közös többszöröse :


2160=2*2*2*2 *3*3*3*5= 2^4*3^3*5

2880=2*2*2*2*2*2*3*3 *5= 2^6*3^2*5


Ami közös bennük 2^4*3^2*5 = 720


a törzstényezőkre bontást pedig úgy csinálod, hogy 2,3,5,7...prímszámokkal megpróbálod elosztani a számot. A kapott hányadost tovább osztod amivel lehet, addig, amíg 1-et nem kapsz hányadosként.

2011. jan. 26. 18:30
 5/8 DudoloPocok ***** válasza:

a törzstényezőkre bontás


7056 / 2

3528 /2

1764 /2

882 /2

441 /3

147 /3

49 /7

7 /7

1


tehát 2*2*2*2*3*3*7*7

2011. jan. 26. 18:34
 6/8 anonim ***** válasza:

Na akkor leírom, de te hol voltál órán, 12 évesen is így tanultam:D


Szóval nézzük meg az 50 és 120 legkisebb közös többszörösét. A legelső lépés, hogy felbontom prímtényezősen:


Leírod a lapra, hogy 50, húzol mellé jó hosszan egy vonalat és elkezded osztogatni, amég 1-et nem kapsz. A lényeg, hogy prím számokkal kell osztogatnod. Beírod googl-ba, hogy mi azok a prím számok és utánna fog menni:D De elárulom általában 2-vel, 3-mal és 5-tel dolgozunk és mindig a legkisebb számmal kell kezdeni!


Szóval 50-ben a kettő megvan 25-ször. A 25-t leírod az 50 alá a 2-est pedig a vonal jobb oldalára. Megnézed, hogy 25-t lehet-e 2-vel osztani. Nem..akkor megyünk tovább..3-mal nem lehet de 5-tel igen:) Tehát 25-ben az 5-t megvan 5-ször. Az egyik 5-öst a 25 alá írod, a másikat a vonal másik oldalára. Aztán az 5-ben megvan az 5 egyszer: az egyest az 5 alá írod, az 5-öst a vonal alá.


Ha vonal jobb oldalán lévő számokat függőlegesen megnézed jó esetben ezt látod: 2*5*5. Ha precíz vagy akkor 2*5 a másodikon (illik hatványozni):)


2. lépés: ugyanezt megcsinálod a 120-szal:))

3. lépés:)


Tehát ezt kaptad eddig:

50=2*5*5

120=2*2*2*3


És itt jön a szabály:)) A legkisebb közös többszörös esetén ezeknek a felbontásokban az összes számot figyelembe kell venni. (Ez azért fontos, hogy az összeset mert a legnagyobb közös osztónál nem így van.) A számok közül pedig ki kell választani mindegy egyes szám típusból a legnagyobbat!


Tehát mind a kettőben van kettő. Melyik számban van több kettes? A 120-ban, igaz? Akkor 2*2*2..


Tovább mész: van egy hármas, hát itt nem lehet ilyen kérdést feletnni, hogy melyik a legnagyobb csak egy szerepel. Akkor hozzá írom a kettesekhez: 2*2*2*3...


Tovább mész mert még vannak számok: az ötösök. Abból kettő van:) Akkor 2*2*2*3*5*5


Ezeket a számokat szépen összeszorzod és megkapod a 600-at. Tehát az 50 és a 120 legkisebb közös többszöröse a 600!:)


Remélem tudtam segíteni, ennél részletesebben nem tudom így neten keresztül elmagyarázni.


L/19

2011. jan. 26. 18:48
 7/8 anonim ***** válasza:
Bocsi, 120-ra ezt kapod: 2 a harmadikon *3*5
2011. jan. 26. 18:50
 8/8 A kérdező kommentje:
Hiányoztam hétfőn,köszönöm szépen megértettem.
2011. jan. 26. 19:03