Szöveges egyenlet,8. osztály - elég könnyű Segítesz?


Két szám összege 90. Az egyik szám 25%-a = a másik szám 20%-ával.


Én úgy álltam neki, hogy

I. II. Ö

0,25x 0,2x 90


0,25x+0,2x=90

x=200


De ez nem jó, mert nem két szám. Hogy kéne felírni? :S


2010. dec. 12. 11:36
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
az egyik szám és a másik szám összege egyenlő 90-nel, nem pedig a 20 és a 25 százalékuk, rosszul kezdted el.
2010. dec. 12. 11:42
 2/5 anonim ***** válasza:

Ott hibázol, hogy pont fordítva vetted fel a számokat.

Te vettél egy számot (x), és ennek a 25 ill. 20%-aként írtad fel a két ismeretlent.


Holott venned kellett volna a 2 ismeretlent, majd az egyiknek a 25%-át, a másiknak a 20%-át és ezek egyenlőek (pl.y-nal).


Azaz az első ismeretlen y/0.25, a másik ismeretlen y/0.2, az egyenlet pedig:


y/0.25+y/0.2=90...innen be tudod már fejezni Te is

2010. dec. 12. 11:42
 3/5 A kérdező kommentje:
áá. nagyonköszi :)
2010. dec. 12. 12:30
 4/5 anonim ***** válasza:

Az első egyenlet

a + b = 90

a második

a/4 = b/5

Közös nevező és rendezés után

5a - 4b = 0


Az elsőt megszorozzuk 4-gyel

4a + 4b = 360

5a - 4b = 0

Összeadjuk a két egyenletet

9a = 360

a = 40

b = 50

=====

2010. dec. 13. 11:14
 5/5 A kérdező kommentje:
Fú, az a baj, hogy mi ilyeneket nem tanultunk. Hogy kétfajta betű van egy egyenletbe. (talán ez a kétismeretlenes? nem tudom)
2010. dec. 13. 19:42