Valaki el tudná magyarázni nekem a szöveges egyenlet megoldásának menetét? Sajnos nekem nem megy, ezért szeretném ha valaki el"mondaná" a folyamatot, hátha a többi menne magamtól is!?

Egy kollégiumban 2 ill 3 ágyas szobák vannak, összesen 72. A férőhelyek száma összesen 176. Melyik szobából hány van?
2011. febr. 20. 18:28
 1/3 anonim ***** válasza:

2 férőhelyes szobák darab száma: x

3 férőhelyes szobák darab száma: y

Szobák darabszáma: 72

Ebből első egyenlet:

x+y=72

Öszférőhely: 176

2 férőhelyes szobákból származó férőhely: 2x

3 férőheyles szobákból származó férőhely: 3í

Ebből egyenlet:

2x+3y=176


x+y=72 \*2 -> 1. 2x+2y=144

2. 2x+3y=176

___________

2. - 1. : y=176-144=32

y-t behelyettesítve:

32+x=72

x=40


Kész.


remélem érthető.

2011. febr. 20. 18:36
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, érthető volt , köszönöm szépen.

Az az igazság ,hogy még nem tanultuk a két ismeretlenes egyenletet ,azért nem tudtam megoldani.

2011. febr. 20. 18:47
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha a 2 ismeretlenest nem tanultad, akkor így:


2 ágyas szobák száma legyen X

3 ágyas szobák száma 72-x (mivel összesen 72 szoba van)


Az összes ágy száma: 3(72-x)+2x, amit tudunk, hogy 176


így az egyenlet:

176=3(72-x)+2x

176=216-3x+2x

176=216-X

40=x


visszahelyettesítve: 2 ágyas szobából van 40, 3 ágyasból (72-40) pedig 32.


Üdv!

2011. febr. 21. 14:19