2 exponenciális egyenlet: 125*3 (x-1) =3*5 (x+1) és 3 (x) +3 (x+2) +3 (x-1) =31/3 Segítenél?


A zárójelben lévő dolgok felső indexben vannak, csak nem tudtam jobbat kitalálni helyette..


Egyszerűen ez a kettő nem akar kijönni, előre is köszi, ha valaki segít!


2011. nov. 1. 19:25
 1/6 BKRS ***** válasza:

1)

125* 3^(x-1) = 3*5^(x+1)

5^3 * 3^(x-1) = 3*5^(x+1)

5^3 * 3^(x-2) = 3*5^(x+1)

3^(x-2) = 5^(x-2)

(3/5)^(x-2) = 1

x-2=0

x=2

2011. nov. 1. 19:35
 2/6 BKRS ***** válasza:

3^x + 3^(x+2) +3^(x-1) = 31/3

3*3^(x-1) + 27*3^(x-1) + 3^(x-1) = 31/3

31* 3^(x-1) = 31/3

3^(x-1) = 1/3

x-1= -1

x=0

2011. nov. 1. 19:38
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Csak sajnos nem értem :( De tényleg nem..
2011. nov. 1. 20:42
 4/6 A kérdező kommentje:
Már azt sem, hogy hogyan jött ki az első feladatnál a 3. sorod.. :(
2011. nov. 1. 20:43
 5/6 bongolo ***** válasza:
100%

Egy elírás van a 3. sorban, azért nem érted. Igaziból ez lenne:

5^3 * 3^(x-2) = 5^(x+1)

vagyis 3-mal osztotta mindkét oldalt, ettől a bal oldalon a 3 kitevője eggyel csökkent.

A következő sorban 5^3-nal osztotta mindkét oldalt, ezért a jobb oldalon az 5 kitevője 3-mal csökkent.

A többit ugye érted?

2011. nov. 1. 21:32
 6/6 A kérdező kommentje:
így értem, köszi :)
2011. nov. 2. 19:02