Matek! Másodfokúra visszavezehtető exponenciális egyenlet. Segítenél?


5^{2x-1}+5^{x+1}=250


első tagot felbontottam

5^{2x} / 5^1 + 5^x* 5^1 = 250

hogyan tovább?


2011. okt. 1. 12:53
 1/3 anonim válasza:
100%

5^x=y helyettesítéssel visszavezeted másodfokúra.

Ekkor az egyenlet: 5^{-1}y^2+5y=250

Ha jól számoltam akkor y-ra a 25 és -50 eredmények jönnek ki. A -50 ellentmondás(hamis gyök). Tehát 25=5^x, azaz x=2

2011. okt. 1. 12:59
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
vezess be új változót. y=5^x és y^2=5^2x=(5^x)^2. így egy másodfokú egyenlethez jutsz: y^2 /5 + 5*y = 250.
2011. okt. 1. 13:10
 3/3 A kérdező kommentje:

ennyit még sosem vesződtem egy példával, de megérte

köszönöm :) ment a pont mindkettőnek.

2011. okt. 1. 13:41