5^{2x-1}+5^{x+1}=250
első tagot felbontottam
5^{2x} / 5^1 + 5^x* 5^1 = 250
hogyan tovább?
2011. okt. 1. 12:53
1/3 anonim válasza:
5^x=y helyettesítéssel visszavezeted másodfokúra.
Ekkor az egyenlet: 5^{-1}y^2+5y=250
Ha jól számoltam akkor y-ra a 25 és -50 eredmények jönnek ki. A -50 ellentmondás(hamis gyök). Tehát 25=5^x, azaz x=2
2/3 anonim válasza:
vezess be új változót. y=5^x és y^2=5^2x=(5^x)^2. így egy másodfokú egyenlethez jutsz: y^2 /5 + 5*y = 250.
3/3 A kérdező kommentje:
ennyit még sosem vesződtem egy példával, de megérte
köszönöm :) ment a pont mindkettőnek.
2011. okt. 1. 13:41