3 egyetemista meglát egy órát a kirakatban 30 forintért (fejenként 10 forint) és megbeszélik, hogy megveszik. Az órás eladja nekik és nevet a markába, mert átvágta őket, mert csak 25 forint az óra. Az inast elküldi 5 forinttal, hogy adja vissza a pénzt. Az inas zsebre rak 2 forintot, mert ugyebár az 5 nem osztható 3-mal. Így az egyetemisták visszakaptak 1 forintot így 9 forintért (fejenként) vették az órát. Tehát 9x3=27. Az inasnál 2 forint van az 27+2=29. De mondja meg nekem valaki hol van 1 forint?
2010. dec. 5. 16:29
 1/8 anonim ***** válasza:

Ne a 25höz add hozzá, hanem a 30ból vond le, mivel, bár 25 volt az ára, 30at fizettek. 30-3=27, 9 forint volt fejenként, meg még megtartott kettőt az inas, 25 pedig az órásnál van.

Remélem, érthetően fogalmaztam.

2010. dec. 5. 16:49
 2/8 anonim ***** válasza:

A 27+2=29 számnak ilyen esetben nincs értelme, ugyanis az előjelek nem stimmelnek. A 27-2 -nek lenne értelme, ugyanis a következő az "anyagi helyzet" az ügylet után:


Órás: +25 forint

Inas: +2 forint

Első egyetemista: -9 forint

Második egyetemista: -9 forint

Harmadik egyetemista: -9 forint


És így már stimmel is:


25+2 + 3 x (-9) = 0


Vagyis az egyetisták együtt -27 forinton állnak, az órás is az inas együtt pedig +27 forinton.

2010. dec. 5. 16:54
 3/8 arbeitmachtfrei ***** válasza:
ez a feladat úgy 3 naponta előkerül....
2010. dec. 5. 16:59
 4/8 anonim ***** válasza:
Mint a "barna folyás" az Egészségügy topikban! :XD
2010. dec. 5. 17:01
 5/8 anonim válasza:
És ha az előttem szólók túl bonyolúltan fogalmaztak volna, a megértés kulcsa, hogy a 9x3=27 nem az a pénz amit az egyetemisták fizettek az órásnak, hanem a pénz, amit fizettek az órásnak ÉS! az inasnak is. A hiányzó 3 pedig amennyit visszakaptak.
2010. dec. 5. 17:01
 6/8 anonim válasza:

Ezt ismerem, de fogadóssal, nem órással. :D

Szóval kifizetnek 3*10-et, azaz 30ftot.


Az órás visszaküld 5-öt, igy nála marad 25ft.

Az inas elrak 2ftot.

És még visszaad nekik 3*1ftot, azaz 3ftot.

Összesen: 25+2+3 = 30

Semmi sem tűnt el. :)


Amúgy rosszul van számolva:

Fejenként 9ftot fizettek. 3*9=27 DE ebben benne van az is, amit az inas elrakott, mivel ők nem tudják, hogy elrakta. :)

Ebből kivonva ami az inasnál van: 27-2 az 25ft, és pont ennyi van a fogadósnál... órásnál :D

2010. dec. 5. 17:03
 7/8 anonim ***** válasza:
2010. dec. 5. 19:29
 8/8 A kérdező kommentje:

ja hogy az egyetemistáknál nem 27 van, hanem annyit költöttek? vagyishogy nincs náluk semennyi, csak 1 forint, amit visszakaptak?

tehát:

3+2+25=30

mostmár értem

köszi! ^^

2010. dec. 5. 21:15