Matek: zárójelfelbontás, szorzattá alakítás. Hogy kell?


Segítsetek!

Az ittenieket, hogy kell megoldani?

Az a gáz, hogy hiányoztam... és rátudnék jönni, ha valaki megfejtené, de így nem fog menni. >< És holnap dolgozat... nem hinném, hogy a tanárt rátudnám venni, hogy halasszuk el. :/


(x+3)(x-5+2y)=

(x+5)(x-5)=

(3x-8)²=

(x(a hetediken)+7)²=

(x+2y+z)²=


Szorzattá alakításnál pedig ezek:

a²-9=

x4(a négyzeten)-25=

x²+6x+9=


2010. nov. 11. 22:07
 1/4 Silber ***** válasza:
25%

Minden tagot beszorzol minden taggal, majd összevonogatod.

(x+3)*(x-5+2y)=x^2-5x+2xy+3x-15+6y=x^2+2xy-2x+6y-15

(x+5)(x-5)=x^2-5x+5x-25=x^2-25


Összeg (különbség) négyzetre emelésénél a következő általános szabályt kell alkalmazni: (a+b)^2=a^2+2ab+b^2. Ha a zárójelben - van, akkor a 2ab előtt is mínusz lesz.

(3x-8)^2=9x^2-48x+64

(x^7+7)^2=x^14+14x^7+49

Hármas összeget négyzetre emelni picit nehezebb mutatvány, de könnyen rájöhetsz a megoldásból.

(x+2y+z)^2=x^2+4xy+2xz+4y^2+4yz+z^2

Szorzattá alakításoknál fordítva kell gondolkodni (picit nehezebb). Ha negatívot látsz benne, akkor az egyik tényező biztosan negatív.

a^2-9=(a-3)(a+3)

x^2-25=(x-5)(x+5)

x^2+6x+9=(x+3)^2

2010. nov. 11. 22:43
 2/4 anonim ***** válasza:
A kulcs: minden tagot minden taggal!!
2010. nov. 11. 22:50
 3/4 anonim ***** válasza:

Hogy sikerült?

Érted?

2010. nov. 12. 20:58
 4/4 A kérdező kommentje:
hát fogjuk rá xD teljesen belekavarodtam már ^^ de semmi gond :D
2010. dec. 6. 23:11