Hatványok összegét hogy tudom szorzattá alakítani?


Adott a következő feladat: "Bontsuk fel a 2011^4 + 4^2011 számot két, ezernél nagyobb egész szám szorzatára!" (kétezer-tizenegy a negyediken és négy a kétezer-tizenegyediken összege)

A problémám az, hogy még csak ötletem sincs, hogy kezdjem... 2011 prím (és hát nem is páros), tehát kiemelni sem tudnék...

Bármilyen segítséget hálásan megköszönök!


2011. ápr. 14. 19:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Ezt a feladatot te hol láttad/kitől kaptad?

A Sophie Germain azonosságot kell felhasználni, amit ezen az oldalon megtalálsz:

[link]


Elég ritka esetbe jön elő a matematikában, de érdemes róla tudni.

2011. ápr. 15. 14:42
 2/6 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: "Sophie Germain's Identity" néven van az előző oldalon.
2011. ápr. 15. 14:43
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél! Igazából szünetre kaptam a különtanáromtól, mint gondolkodtató feladat, és már vagy 4 oldalt telefirkáltam vele - sikertelenül.

Esetleg létezhet a feladatnak Marie-Sophie Germain-féle azonosság nélküli megoldása is? :)

2011. ápr. 15. 15:32
 4/6 anonim ***** válasza:
Szerintem erre az azonosságra kell rájönni. Egyébként ne gyötörd magad, nem hiszem hogy lenne egyszerűbb és gyorsabb megoldása.
2011. ápr. 15. 18:35
 5/6 anonim ***** válasza:

Érdekes... én is ugyanezt a feladatot kaptam iskolai háziverseny keretében. Én is a Germain-féle azonosságot használtam (ami az osztálytársaim szerint csalás, mert ők nem ismerik). Így szól: a^4 + 4b^4 = (a^2 + 2ab + 2b^2)*(a^2-2ab+2b^2). A te esetedben kicsit trükközni kell. Az egyértelmű, hogy a = 2011, de b-t 2^1005 alakban kapod, mert 4*(2^1005)^4 = 2^4022 = 4^2011.

Azt pedig még meg kell mutatnod a feladatban a precizitás kedvéért, hogy valóban nagyobbak ezernél a számok. Ezt úgy teheted meg, hogy veszed minden egyes zárójelben lévő tag logaritmusát, így meg tudod mondani, hány jegyű a szám. Ha lg(x) = y, akkor x [y]+1 jegyű (ahol [x] az egészrészt jelenti). Pl. 1000 esetén lg(1000)=3, tehát [3]+1=4 jegyű. És tényleg.

Egyébként nekem valami 605-606 jegyű számokra jött ki ezzel a módszerrel a két tényező.

2011. máj. 6. 07:27
 6/6 anonim ***** válasza:
Jut eszembe, egyik osztálytársam valami maradékvizsgálattal próbálkozott, kijött neki, hogy az a bizonyos összeg osztható 5*13*17-tel, majd kiderült, hogy 17-tel mégsem, de megnyugtató, hogy van rá más módszer is. Mindenesetre ezzel az azonossággal egyszerűbb és gyorsabb is.
2011. máj. 6. 07:29