Ledzep kérdése:

Egy mértani sorozat hatodik tagja 100, a 8. tagja 400. Mekkora a sorzat 2. tagja?

2010. nov. 7. 20:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

szerintem az van, hogy folyton szorzod 2-vel, mert ha a 6. 100 akkor a 7. 200 és a 8. 400

szóval, visszafele meg osztod kettővel, akkor az 5. 50 a 4. 25 a 3. 12,5 és a 2. 6,25


ez lehet?:'D

2010. nov. 7. 20:21
 2/12 anonim ***** válasza:

a6=100

a8=400


a6*2d=a8 -> 100*2d=400 -> 2d=4 -> diferencia 2


Innen már mennie kell.

2010. nov. 7. 20:23
 3/12 anonim ***** válasza:

Számtani sorozatra érvényes, hogy minden, n>=2 tagja az előtte és utána levő tag mértani közepe.

Ezért

a7² = a6*a8 = 100*400

a7 = 200


Két egymást követő tag hányadosa a sorozat kvóciense

így pl.

q= a7/a6 = 200/100

q = 2


A második taghoz ismerni kellene az első tagot.

Ezt bármelyik ismert tag értékéből ki lehet számítani.

Pl

a6 = a1*q^(6 - 1) = a1*2^5 = a1*32

így

a1 = a6/32 = 100/32

a1 = 25/8


ezzel a második tag

a2 = a1*q^(2-1) = (25/8)*2 = 50/8

a2 = 6,5

=========

2010. nov. 7. 22:38
 4/12 anonim ***** válasza:

Utolsó

50/8 az biztos hogy 6,5?


Szeretem ezeket a képleteket író zseniket.

Olyan egyértelmű dolgokra tudnak 50 soros érthetetlen képletet írni. A végén meg nem tudnak kettővel osztani.

2010. nov. 8. 05:59
 5/12 anonim válasza:

100=a1*q^5

400=a1*q^7 Osztod őket


400/100=a1*q^5/a1*q^7 egyszerűsítesz a kiesik q értékeket kivonod egymásból.

4=q^2

2=q q visszahelyettesíted valamelyik képletbe így a1=3.125


Akkor a válasz a2=3.125*2

a2=6.25

2010. nov. 8. 12:55
 6/12 anonim ***** válasza:

Bocs! Elírtam...

50/8 = 6,25

Te még sosem tévesztettél el semmit?

Ami pedig a minősítést illeti, szerintem a feladatban a mértani sorozatra érvényes összefüggések ismerete a lényeg, és nem az, hogy fejben oldd meg ezt az egyszerű példát.

2010. nov. 8. 12:57
 7/12 anonim ***** válasza:

az utolsótól kérdezem, h mi a francnak bonyolítod enyire?

Nem diplomamunkába kell ez, csak egy hf!! Ezért rontod el, mert csak a képleteket tudod nem a feladat megoldását!!

2010. nov. 13. 17:29
 8/12 anonim ***** válasza:

Kedves swallow


Ha már kekeckedni akarsz, akkor kekeckedjünk.


1. Itt a megoldásod:

"swallow válasza:


a6=100

a8=400


a6*2d=a8 -> 100*2d=400 -> 2d=4 -> diferencia "


A matematikai konyhanyelven előadott megoldásod csak látszólag jó, mert az derül ki belőle, hogy nem ismered a mértani sorozatra érvényes összefüggéseket.

Ugyanis a

- A 'd'-t a számtani sorozatnál használjuk és két tag különbségét jelenti

- A mértani sorozatnál a szokott jelölés 'q', ami a két tag hányadosát jelöli

Az

a6*2d=a8

egyenlőség egyszerűen NEM IGAZ!!! Nem ilyen összefüggés van egy mértani sorozat két nem szomszédos tagjának értéke között! Ha q=3 lenne, máris rossz eredményt adna. Teljesen véletlen, hogy a 2*2 és 2^2 egyenlő. A válaszoló felelőssége, hogy egy kérdésre korrekt választ adjon, különben félrevezeti a kérdezőt. Ha meg nem tudod a jó megoldást, jobb ha hallgatsz.


2. Ami a bonyolítást illeti.

Sajnálom, ha neked ilyen problémát okoz egy magyarázatokkal ellátott levezetés megértése, elfogadása. Azt tételezem fel, hogy a válaszból a kérdező számára kiderüljön, mit miért csináltam. Persze alapismereteket adottnak veszek, különben még részletesebben írnám le a választ. A 12:55-ös válaszoló ugyanazt csinálta, mint én, csak nem fűzött hozzá magyarázatot. Ettől még ugyanolyan jó mindkettő.


3. Ha egy házi feladat megírásakor nem szoksz hozzá a matematika nyelvéhez, a korrekt leíráshoz, akkor egy diplomamunkát sem leszel képes később megcsinálni.


4. Ha nem vetted volna észre, nemcsak a képleteket ismerem, hanem a megoldást is.


DeeDee

************

2010. nov. 14. 12:00
 9/12 anonim ***** válasza:

"Ha egy házi feladat megírásakor nem szoksz hozzá a matematika nyelvéhez, a korrekt leíráshoz, akkor egy diplomamunkát sem leszel képes később megcsinálni. "


Ez így van, és ez a legszomorűbb az egészben.

Nem számít hogy nem tud kettőig elszámolni, ha pontosan bemagolja a neten látott képletet, diplomás lesz.

Aki meg zseninek születik, és két másodperc alatt fejben megoldja a feladatokat, az mehet a levesbe, mert gondolkodni merészelt képletírás helyett.


Ne legyen senki büszke rá.

2010. nov. 14. 12:17
 10/12 anonim ***** válasza:

DeeDee

******


Bocs a beszólásom miatt, igazad volt, nekem meg szar kedvem mikor válaszoltam, bocsánat.

Egyébként 4 éve emelten tanulom a matekot :) de ezt lehet nem kéne leírnom? xd

2010. nov. 14. 20:59
1 2