Matek házi, segítene valaki egy példa levezetéssel és megoldással?


Az elhalt szerves anyagokban a radioaktív szén atomok száma az időben exponenciálisan csökken. A radioaktív szén C14-es izotóp felezési ideje 5730 év. A kezedben 6x10^12-en számú cC4-es atomot tartalmazó anyagban körülbelül hány év alatt csökken a radioaktív szénatomok száma 3,75x10^11-en körüli értékre?


Próbáltam kiszámolni, de nem jöttem rá:(

Mi ezt a képletet használtuk a felezési idő-s feladatokra: m(t)=m(o)x(y)^t



jan. 14. 21:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ez a képlet nekem nagyon fura, sose láttam így. Ez alapján el fogsz tudni te is indulni illetve a jelöléseket átírni. Sokat számít egyébként, hogy éppen hol jártok vagy milyen tárgyhoz kapcsolódik (feltételezem matek, ahogy írtad).


Ahogy én emlékszem rá:


n=n0*2^(-t/T)


n - végső molekula/atom száma (ez lehet akár tömeg is)

n0 - kezdeti

t - eltelt idő

T - felezési idő.


Az egyenlet:

3,75x10^11=6x10^12*2^(-t/5730) Osztunk 6*10^12-vel

1/16=2^(-t/5730)


Na most a standard lépés az lenne, hogy veszed mindkét oldal valamilyen alapú logaritmusát. Ha ügyesebb a géped, akkor érdemes kettes alapút, ha nem tud, akkor 10-est. Ha utóbbi lenne, írj még és levezetem úgy is.

Előbbi esetben ha veszed mindkét oldal 2-es alapú logaritmusát, akkor a bal oldal értéke -4 lesz, jobb oldalt pedig a kitevő marad, azaz -t/5730 .

Innen már csak szorozni kell 5730-cal és mindkét oldalon előjelet váltani.


Ha viszont még nem tanultatok logaritmust, akkor gondold át azt, hogy 5730 év alatt a felére csökken az atomok száma, 2*5730 év alatt a felének a felére, azaz a negyedére. 3*5730 év alatt a nyolcadára, 4*5730 év alatt pedig az 1/16-ára. És ezt is kaptuk, amikor beosztottad a két atomszámot egymással.

jan. 15. 01:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
jan. 19. 17:39