Akár papíron levezetni és bevágni hogy lássam mi miért van? Oldja meg a következő egyenletet

(2x+1)(3-x)-9=-x^2!
2024. máj. 20. 11:37
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Az eredeti egyenletben megcsinálod a zárójelfelbontást! Ezt megcsinálta az első válaszoló, csak ő a jobboldalt elnézte. Ha neki sikerült akkor neked is menni fog.

6x-2x^2+3-x-9=-x^2

-2x^2+5x-6=-x^2 /+x^2

-x^2+5x-6=0

Ráküldöd a másodfokú egyenlet megoldóképletét és kapod, hogy x=2 és x=3.


www.google.com --> zárójelfelbontás

www.google.com --> másodfokú egyenlet megoldóképlete


Ha csak kilencedikes vagy akkor meg teljes négyzetté alakítod és ábrázolod az egyenlet bal és jobboldalát. Majd leolvasod a metszéspontok első koordinátáit.


Ha ezután sem érted akkor sajnos én elengedem ezt a problémát, és majd valaki más érthetőbben elmagyarázza.

2024. máj. 20. 14:09
 12/15 anonim ***** válasza:

> „Hacsak nem létezik bizonyíték, hogy valaki már korábban "publikálta" a módszert polinomszorzatok kifejtésére.”

[link]

archive.org/details/workshopmathema00castgoog/page/n86/mode/2up

Castle, Frank: Workshop Mathematics (1900) 73. oldal

(Persze lehet, hogy te már 1900 előtt is ismerted a módszert, azt sajnos nem tudhatom. :-) :-))

2024. máj. 20. 14:13
 13/15 krwkco ***** válasza:

#12

Le a kalappal! Szép keresési teljesítmény.

Természetesen, ennek fényében nem ragaszkodom az elsőséghez. :-(

De az apró különbségekből látszik, hogy nem másoltam az én megoldásomat. Újrafelfedezőnek tekintem magam. :-)

2024. máj. 20. 14:28
 14/15 anonim ***** válasza:
Ha megnézed, pont azzal kezdtem, hogy „te IS kitaláltad”. Meg ugye a különbségek egy részét már az magyarázza, ha Magyarországon tanultad az írásbeli szorzást, mert mi kicsit más elrendezésben tanuljuk, mint az angolszászok.
2024. máj. 20. 14:33
 15/15 krwkco ***** válasza:

"a különbségek egy részét már az magyarázza, ha Magyarországon tanultad az írásbeli szorzást, mert mi kicsit más elrendezésben tanuljuk, mint az angolszászok."

Én a legnagyobb különbséget nem ebben látom. Hanem abban, hogy én előre felcimkézem az oszlopokat a lehetséges összetevők szerint.

Ez bonyolultabb esetekben (több változónál vagy magasabb hatványoknál) is működik. Pl. x^3y^2, x^2y, meg hasonlók.

Ez -a könyvben mutatott módszerrel ellentétben- azt jelenti, hogy nem egész polinomokat kell megszorozni, mozgatni és szétosztani az oszlopok között. Egy-egy lépésben elegendő csak egy-egy számot beírni a megfelelő oszlopba.

Szerintem ez nagy előny, mivel az egész eljárás célja az, hogy a folyamatot elronthatatlan elemi lépésekre bontsuk le. :-)

2024. máj. 20. 14:55
1 2