Levezetné valaki a következő egyenletet?


2 2

2x +3x-3+ gyök alatt2x+3x+9 = 30



#matematika #Négyzetgyökös_egyenletek
2012. aug. 13. 17:39
 1/6 anonim ***** válasza:
mi az a 2db 2-es az elején? gyök alatt csak a 2x van? vagy ami utána van aztal együtt egy nagy gyökjel alatt van?
2012. aug. 13. 18:30
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez lehet a feladat:

[link]

2012. aug. 13. 19:02
 3/6 A kérdező kommentje:
A két kettes a két 2x négyzetre emelése lenne, csak nem úgy írta ki, ahogyan beállítottam.
2012. aug. 13. 20:17
 4/6 A kérdező kommentje:
Úgy van a feladat, ahogy a második kommentáló ábrázolta, csak azt szeretném tudni, hogy hogyan kell levezetni.
2012. aug. 13. 20:19
 5/6 anonim ***** válasza:

Én küldtem a linket.

Nagyon csúnya, negyedfokú egyenletet kaptam. Nézd már meg még egyszer, nincs valami elgépelve benne.

2012. aug. 13. 20:34
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes erre az alakra átírni:


2x^2+3x-3+gyök[(2x^2+3x-3)+12]=30


A két megegyező másodfokú kifejezést elnevezhetjük a-nak:

a=2x^2+3x-3, ekkor:

a+gyök(a+12)=30 /-a

gyök(a+12)=30-a


Mivel a gyökvonás után a bal oldalon nemnegatív szám áll, ezért a jobb oldalra írhatunk egy kikötést: 30-a>=0 -->30>=a


Mindkét oldalt négyzetre emeljük:


a+12=900-60a+a^2 /redukálás

0=a^2-61a+888


Másodfokú egyenlet megoldóképletével kijön, hogy a1=37 és a2=24.


Mivel a kikötés szerint a<=30, ezért a 37-tel nem kell foglalkoznunk (hamisgyök), tehát:


a=24}

a=2x^2+3x-3}


2x^2-3x-3=24 /-24

2x^2-3x-27=0


Megintcsak a másodfokú egyenlet megoldóképletével kijön, hogy x1=3 és x2=-4,5.


Tehát az egyenletnek 2 valós gyöke van.

2012. aug. 14. 09:10