Hogyan kell felírni az alábbi szöveges feladatot másodfokú egyenlettel?

Összeszoroztunk két egymást követő számot, az eredmény 1332.
2024. ápr. 18. 17:53
 1/3 anonim ***** válasza:
79%

Valószínűleg kihagytad, hogy egész.

x(x+1) = 1332

x^2+x-1332=0

...

2024. ápr. 18. 17:55
 2/3 anonim ***** válasza:
78%

Sokféleképpen fel lehet írni. A legalapvetőbb felírás, ahogy #1 írta fel.


Ha valaki kicsit rafkósabb, akkor rájöhet, hogy a két egymást követő egész számot x-0,5 és x+0,5 alakban érdemesebb felírni, ekkor az egyenlet:


(x-0,5)*(x+0,5) = 1332, zárójelbontás után

x^2 - 0,25 = 1332, így a végén csak egy gyökvonást kell elvégeznünk, nem kell a másodfokú egyenlet megoldóképletét használni.


Egyébként meg, nem muszáj másodfokú egyenlettel megoldani; mivel két "közeli" számot keresünk, ezért a két szám az 1332 gyökéhez közel lesz, ami ~36,50, tehát a két keresett szám a 36 és a 37, illetve ezek ellentettjeinek a szorzata is 1332 lesz, tehát ez a két megoldáspár van.

2024. ápr. 18. 19:12
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :))
2024. ápr. 18. 21:01