Hogy kell megoldani ezt a szöveges feladatot? (másodfokú egyenlettel kapcsolatos)


Két négyzet területének összege 493cm2. Az egyik négyzet oldala 5cm-rel nagyobb, mint a másik négyzetéé. Mekkorák a négyzet oldalai?

Addig jutottam el, hogy a négyzet területét úgy számítjuk ki, hogy a*a. Hogyan tovább? Előre is köszi a segítséget.


2013. jan. 5. 22:09
 1/3 Silber ***** válasza:

I.: 1. négyzet oldala: a, 2. négyzet oldala: b

II.: a^2+b^2=493

III.: a+5=b

Innen már csak visszahelyettesítés.


a^2+(a+5)^2=493

a^2+a^2+10a+25=493

2a^2+10a=468

2a^2+10a-468=0

a1,2=[-10+-(10^2-4*2*(-468)^(1/2)]/(4*2)


a1=-9, ami fizikailag nem értelmezhető.

a2=13/2 => b=a1+5=13/2+5=23/2

2013. jan. 5. 22:16
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyik négyzet oldala legyen a, a másiké ekkor a+5.

Első négyzet területe: a*a

Második négyzet területe: (a+5)*(a+5)

Tudjuk hogy a két négyzet terültének összege 493 cm2.

Tehát a*a + (a+5)*(a+5) = 493

Ebbe egy ismeretlen van, rendezed a-ra, kész: kijön a kisebbik négyzet oldala, ehhez hozzáadva 5-öt jön ki a nagyobbik négyzet oldala.

2013. jan. 5. 22:16
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2013. jan. 5. 22:24