Hogyan oldjam meg? (mértani sorozat)


Egy mértani sorozat 1. három tagjának összege 38. Szorzata 729. Melyik ez a 3 tag?


Segítsetek! :S


2010. okt. 19. 18:01
 1/4 anonim ***** válasza:

1.tag: x/q 2.tag x 3. tag x*q


x/q*x*x*q=729

kiesnek a q-k, marad: x a köbön=729

harmadikgyököt vonsz, x=9


visszahelyettesítve megkapod a tagokat:

1. tag: 9/q, második tag 9, harmadik tag 9q


9/q+9+9q=38 /*q

9+9q+9q^=38q /-38q

9q^-29q+9=0


megoldóképlettel végigcsinálod, ekkor kijön q-ra 2 eredmény, majd visszahelyettesítesz a tagokba, és megkapod a 2 db mértani sorozatot.

2010. okt. 19. 18:06
 2/4 A kérdező kommentje:
Kösziii!! Annyira király vagy! :D Annyira örülök, hogy megértettem :))
2010. okt. 19. 18:52
 3/4 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy segíthettem :) Reméltem, hogy érthető lesz.
2010. okt. 19. 21:59
 4/4 anonim ***** válasza:

Még annyi, hogy ha a feladatban mértani sorozat PÁRATLAN számú tagjának a SZORZATA van megadva, akkor mindig a középsőt kell eljelölni x-szel, tőle balra x/q, tőle balrara x/q^ stb... az x-től jobbra x*q, tőle jobbra x*q^...

Szol pl ha meg van adva, hogy egy mértani sorozat 5 tagjának a szorzata 1024, akkor a tagokat így írod fel:

x/q^ x/q x x*q x*q^

ha összeszorzod, kiesnek a q-k, és marad x az ötödiken =1024

ötödik gyököt vonsz és megkapod az x=4-et:)



még annyi, hogy ha nincs megadva a szorzat, akkor nem jó így a jelölés, vagyis nem célravezető... Akkor az első tag az x, következő x*q, következő x*q^...stb:)

2010. okt. 19. 22:03