Nemakiregondolsz kérdése:

Mi a teendő ha egy abszolútértékű ismeretlen van egy egyenletben? Pl. 16^|x|-2 = 4


2023. okt. 3. 16:57
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Exponenciális egyenlet. Kis gondolkodoás után megcsináltam a szig. mon. nőig.

Most ez az egyenlet van meg:

|x|-3 = 0


Ezután ez a művelet következik?


|x| = 3


Tehát M = {-3; 3}?

2023. okt. 3. 17:02
 2/11 anonim ***** válasza:

Felteszem, hogy a (-2) is a kitevőben van.


Mindent ugyanúgy kell csinálni egy adott pontig:


16^(|x|-2) = 16^(1/2), szigorú monotonitás miatt:


|x| - 2 = 1/2, végül


|x| = 5/2


És ezt meg kell oldani úgy, ahogy az abszolútértékes egyenleteket szoktuk.

2023. okt. 3. 17:03
 3/11 anonim ***** válasza:
Hogyan jött ki neked az |x|-3=0 egyenlet?
2023. okt. 3. 17:04
 4/11 A kérdező kommentje:

16^|x|-2 = 4 /:4

16^|x|-2 /4^1 = 1

4^|x|-3 = 4^0

szig. mon. nő

|x|-3 = 0


Az előfordulhat hogy valami matematikai szabálytalanságot csináltam. Többször előfordult már órán korábban.

2023. okt. 3. 17:11
 5/11 anonim ***** válasza:

Hát, eléggé előfordulhat.


„4^|x|-3 = 4^0”


Ezt el tudnád nekem magyarázni, hogyan jött ki? Odáig értem, hogy 4-gyel osztottál (bár értelmetlennek látom, de attól el lehet az osztást végezni).

2023. okt. 3. 17:14
 6/11 A kérdező kommentje:
Elosztottam 4-gyel, és a 4-nek az "1" hatványát kivontam a "-2"-ből, ha arra gondolsz
2023. okt. 3. 17:23
 7/11 anonim ***** válasza:

Hát, igen, csak kérdés, hogy azt az osztást hogyan végezted el.

Az odáig oké, hogy 16:4=4, csak épp a 16^x:4=4^(x-1) nem igaz...


Ha mindenképp ragaszkodsz az osztáshoz, akkor azt úgy tudtad volna megtenni, hogy átírod 16*16^(|x|-3) alakra a hatványt, ekkor tudsz 4-gyel osztani, így lesz 4*16^(|x|-3) belőle, csak ezzel meg éppen nem vagy előrébb.

2023. okt. 3. 17:34
 8/11 A kérdező kommentje:

Értem. Köszi, és akkor le tudod vezetni, hogy hogy kéne megoldani?


Illetve ha a hatványban az van, hogy 4-2|x-3|

Azt hogy kéne megoldani?

2023. okt. 3. 17:37
 9/11 anonim ***** válasza:

A #2-ben már adtam egy lehetséges levezetést.


A másik feladatot inkább írd ki rendesen, mindketten jobban járunk.

2023. okt. 3. 17:46
 10/11 A kérdező kommentje:
(1/16)^4-2|x-3| = 256
2023. okt. 3. 17:48
1 2