Hogyan kapom meg az x, vagy az y értékét? 7. osztályos feladat. Köszönöm, ha segítesz.


Táblázatos feladat:

x és y, 3:5 arány

Az 1. oszlopban az x-et keresem, az y értéke 10.

A 2. oszlopban az y-t keresem, az x értéke 9. stb.



2023. szept. 25. 07:51
 1/4 krwkco ***** válasza:

Nézzük az első példát:

x:y=3:5

y ismert: x:10=3:5

Az arányosságnál a beltagok szorzata egyenlő a kültagokéval: 30=5x.


Vagy egy másik módszer:

y = 5db valami. Ezért 1db valami=2. Az x = 3db valami. Vagyis 6.

2023. szept. 25. 09:57
 2/4 anonim ***** válasza:
25%
16 évesen hetedik?
2023. szept. 25. 10:07
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Így most már menni fog. A fiamnak kellett a segítség, én már öreg vagyok és sajnos sokat felejtettem. Üdv.
2023. szept. 25. 13:26
 4/4 anonim ***** válasza:

Másik megoldás; tudjuk, hogy az arány úgy viselkedik, mint a törtek, abban az értelemben, hogy ha az egyik szám valahányszorosára változik, akkor a másik is.


Például:


3:5 = 6:10 = 9:15 = 12:20 = ..., ezek az arányok mind megegyeznek.


Ha az y=10, akkor ezt kapjuk:


x/10 = 3/5


Gyakorlatilag az a kérdés, hogy hogyan tudunk közös nevezőre hozni. Látható, hogy 2-vel tudjuk bővíteni a jobb oldali törtet, tehát ezt kapjuk:


x/10 = 6/10, innen ránézésre x=6.


Ha x=9, akkor


9/y = 3/5


Ritkán fordul elő, de van olyan élethelyzet, amikor közös számlálóra kell hozni a törteket. Jelen esetben a 3/5-ből könnyedén tudunk bővítéssel olyan törtet csinálni, melynek számlálója 9;


9/y = 9/15, innen pedig y=15.


Feltételezem, hogy a feladatban többnyire "könnyű" számok vannak, tehát nem kell tizedestörtekkel számolni.

2023. szept. 25. 13:35