Három ponttöltés helyezzük el az x-tengely következő pontjaiba: x1= 0 Cm -nél, Q_1 = -4 *10^{-6} C; x2=50 -cm -nél, Q_2 = 5 *10^{-6} C és x3= 120 cm -nél; Q_3=-4 *10^{-6} C.

Határozza meg a Q_2 töltésre ható erő nagyságát mN mértékegységben.



ma 10:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Most a sok átjavított kis- és nagybetűtől, meg az némelyik extra kötőjeltől eltekintve csak annyi szőrszálhasogatást tudok mondani, hogy az utolsó mondatból kimaradt, hogy _elektrosztatikus_ az erő, aminek a nagyságát kérdezhetik. Ha ezt a szót odaképzeljük, akkor megoldható. (Persze mindezeken felülemelkedve is lehet hibás, de azt ennyiből nem tudhatjuk.)


Figyelni kell nagyon az előjelekre és a mértékegységekre, de amúgy csak két Coulomb-törvény és egy összeadás.

ma 10:26
 2/2 anonim ***** válasza:

Q1 és Q3 töltés negatív, Q2 töltés pozitív, ezért Q1, Q2 és Q2, Q3 töltések vonzzák egymást. A Q2 töltésre ható erő a Q1, Q2 és a Q2, Q3 töltésekre ható erők vektoriális eredője lesz.

Q1 és Q2 töltések közötti erő: F12=k·Q1·Q2/r1²=9·10⁹·4·10⁻⁶·5·10⁻⁶/0,5²=0,72 N

Q2 és Q3 töltések közötti erő: F23=k·Q2·Q3/r23²=9·10⁹·4·10⁻⁶·5·10⁻⁶/0,7²=0,37 N

A x tengely mentén nézve az F12 erő a Q2 töltéstől balra mutat, az F23 erő a Q2 töltéstől jobbra mutat. Mivel az F12 a nagyobb, ezért az eredő erő ennek irányába, vagyis balra mutat. Minden töltés egy egyenesbe esik, ezért most a vektoriális összegzés helyett algebrailag összegezhetők.

A Q2 töltésre ható eredő erő: Fe=F12−F23=0,72−0,37=0,35 N

Nem vagyok benne teljesen biztos, hogy ez így jó-e, de majd mások is megnézik.

ma 13:37