Pl. z = 1 - i
akkor ugye z=r(cos(fí)+i*sin(fí)
de honnan tudom meg a fí szöget?
2010. okt. 14. 16:59
1/7 A kérdező kommentje:
számológép nélkül, radiánban kell
2010. okt. 14. 17:00
2/7 anonim válasza:
Z = a + b*i az ált. alakja a komplex számoknak, "a" a valós, "b" a képzetes rész, akkor arctan( b/a ) -val jön ki a szög.
A te példádban (z=1-i) a szög az arctan( 1/-1 ) = 315 (-45 a "másik irányba")
Ha felrajzolsz egy sík koordinátarendszert, ahol az X tengely a valós rész, Y a képzetes rögtön látni fogod.
3/7 anonim válasza:
Opsz, most látom, hogy számológép nélkül :D
4/7 A kérdező kommentje:
hát igen :D elvileg nem lehet, lassan kezdek beletörődni, de ZH-t írunk és nem lehet használni gépet :O
de majd még kiderül
azért köszi a magyarázatot, kicsit jobban megértettem mint a tanárét
2010. okt. 14. 17:14
5/7 anonim válasza:
Hát azért ehhez számológép sem kell. Mivel 1-i van, ezért 1-et lépsz a valós tengelyen, egyet lépsz a képzetesen csak minusz irányban. Magyarul látszik, hogy 45fokot zár be a tengelyekkel az origóból a pontba húzott egyenes. Csak mivel a komplex számok szöge ott nulla, ahol az x-tengellyel egybeesik, és onnan óramutató irányával ellentétesen növekszik, ezért a keresett szög 360-45=315fok lesz, ahogy előttem lévő írta, de ehhez még arctan ismerete sem szükséges, hogy kitaláld. Csak geometria kell.
6/7 anonim válasza:
És mást itt semmit nem kell számolni, ennyi az egész, illetve nem is tudsz mit számolni.
7/7 A kérdező kommentje:
megírtam a ZH-t és nem volt benne ilyen feladat, de azért köszi
2010. okt. 14. 19:54