Trigonometrikus egyenlet? Sinx+cosx=1

Légy szíves segítsetek megoldani!
2011. okt. 15. 11:17
 1/6 anonim ***** válasza:
31%
Emeld negyzetre vagy ird at a sinus cosinusba, vagy forditva. Esetleg mind2-t tangensbe. Sok felekeppen meglehet oldani
2011. okt. 15. 11:48
 2/6 anonim ***** válasza:

sinx+cosx=1

I. Így tanítják:

sinx=négyzetgyök(1-cos négyzet x)


négyzetgyök(1-cos négyzet x)=1-cos x

Négyzetre emelve az egyenletet

1-cos négyzet x==1-2 cos x + cos négyzet x

Kapsz egy másodfokú egyenletet cos x-re.

Megoldod a megoldóképlettel.

Kapsz valamit cos x-re. A megoldás 2 pi-re periodikus.

Az egyenlet négyzetre emelése miatt hamis gyökök is beléphetnek.

===============================

II. Így nem tanítják:

Oszd el az egyenletet négyzetgyök(2)-vel!

A nevezetes szögek szöggfüggvényei szerint

1/négyzetgyök(2)=sin(pi/4)=cos(pi/4) és a

sin(x+y)=cos y *sin x + sin y *cos x;

addíciós tétel felhasználásával

sin(x+pi/4)=sin(pi/4)

lesz.

Ha két szög színusza egyforma, akkor vagy (1) egyenlőek, vagy (2) összegük pi, vagy (3) eltérésük 2*pi egész számú többszöröse, vagy (4) összegük páratlanszor pi.

(1) x+pi/4 =pi/4

x=0

(2) x+pi/4+pi/4=pi

x=pi/2

2011. okt. 15. 11:56
 3/6 bongolo ***** válasza:

Emeljük négyzetre (de majd a végén e miatt kell még valamit csinálni!):


sin²x + cos²x + 2·sin x · cos x = 1


Mivel sin²x+cos²x=1, ezért


2·sin x · cos x = 0


Ez pedig éppen a sin 2x (nézd meg a függvénytáblát):


sin 2x = 0


Ez 2x=0 valamint π-nél teljesül, illetve utána periódikusan:


2x = 0 + kπ

x = 0+k·π/2


A négyzetreemelés miatt bejöhettek hamis gyökök, ugyanis amikor sin x+cos x = -1, a négyzet akkor is +1 lesz. Ezeket az eseteket ki kell hagynunk!


Az eredeti sin x+cos x=1 csak úgy teljesülhet, ha mind a szinusz, mind a koszinusz ≥ 0, hiszen mindkettő értéke maximum 1 lehet. Ha bármelyik negatív lenne, akkor az összeg tuti nem lehet már 1.


Vagyis az x=k·π/2 közül azok, amik negatív szinusz vagy koszinuszt adnak, kiesnek. Ami megmarad:


x = 0 + 2kπ

x = π/2 + 2kπ

2011. okt. 15. 11:59
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Most már értem. :)
2011. okt. 15. 13:24
 5/6 anonim ***** válasza:

sinx+cosx=1

Ezt az egyszerű esetet gyökvonás nélkül is meg lehet oldani.

Triviális, hogy ha sin x = 1, akkor cos x = 0;

ha cos x =1, akkor sin x=0.

Tehát x=pi/2+2k*pi, vagy x=0+2k*pi, ahol k egész szám.

Be kell látni, hogy nincs több megoldás.

Képzelj derékszögű háromszöget cos x, sin x befogókkal! Az átfogója 1. A háromszög-egyenlőtlenség miatt sin x + cos x >1.

==========================================================

a*sin(x) + b*cos(x) = c

Osszuk végig az egyenletet sqrt(a^2+b^2)-tel. [Négyzetgyök alatt á négyzet plusz b négyzettel]!

Kapunk egy

p*sin(x) + q*cos(x) =r egyenletet,

ahol p^2+q^2=1, és r=c/sqrt(a^2+b^2).

Emiatt van olyan y, amelyre p=cos(y) és q=sin(y).

cos(y)*sin(x) + sin(y)*cos(x) =r

Elég csak egy megoldást találnunk y-ra.

Baloldalon a két szög összegének a színusza szerepel.

sin(x+y)=r.

Ha r=1, a kérdésben szereplő egyenletet kapjuk.

Ha r>1, nincs megoldás.

Ha r<1, létezik olyan z, amelynek a színusza r.

sin(x+y)=sin(z)

Ebből x+y=z+2*k*pi, vagy x+y=pi-z+2k*pi, ahol k egész szám.

Itt x és z ismert az eredeti a és b együtthatók alapján.

2011. okt. 15. 16:52
 6/6 anonim ***** válasza:

(gyök2)/2-vel beszorozva (és a (gyök2)/2-t át lehet írni sin (pi/4); cos(pi/4) alakra is) szintén használható egy addíciós tétel, így

sin(x+pi/4) = (gyök2)/2, innentől már gondolom, menni fog

2011. nov. 20. 21:46