Kémia! Megoldanátok neked ezt a feladatot mert megoldottam csak le akarom ellenőrizni hogy jó lett az eredmény vagy sem?


Egy alumíniumból készült edény tömege 540g:

-hány mol Al van az edényben

-hány Al atom van az edényben

-hány elektron van az edényben

-hány neutron van az edényben

-hány proton van az edényben?

Levezetést is légyszi Z Al=13 μ(mű)= 27g/mol


2010. okt. 12. 20:36
 1/4 anonim ***** válasza:

Ne nézz hülyének minket, méghogy ellenőriznéd.

Akkor nem írtad volna műnek a moláris tömeget, amit valójában nagy M-mel jelölünk!


1./ n=m/M (m a tömeg, M a moláris tömeg)

mértékegység a mol

2./ N=n*NˇA (ahol N a darabszám, n az anyagmennyiség, NˇA az avogadro szám, értéke hatszor tíz a huszonharmadikon: 6*10^23 )

mértékegysége nincs, darabszámot adunk meg

3-5./ alapelv mint 2-nél a darabszámot kiszámolva:

tehát a rendszám= protonszám

tömegszám= proton+neutronszám

protonszám=elektronszám


és legyen x a kérdéses darabszám

x= N*Y

ahol Y az aktuális részecske száma egy atomban.

2010. okt. 12. 20:55
 2/4 A kérdező kommentje:
de komolyan megcsináltam csak nem Al hanem vassal
2010. okt. 13. 15:36
 3/4 A kérdező kommentje:
az elektron és neutron számát írjátok mert azt nem értem hogy kell kiszámítani
2010. okt. 13. 15:47
 4/4 anonim ***** válasza:

1 mol molekula/atom/ion 6*10^23 db molekula/atom/ion.

1 db atom tartalmaz a rendszámnak megfelelő számú protont. Ha semleges atomról van szó, akkor az elektronok száma is enni (azaz egyenlő az elem rendszámával). A neutronszámot úgy kapod meg, hogy az atom realtív atomtömegéből kivonod a rendszámát. Ez azért van így, mert az elektron ugyan fontos töltéssel rendelkező részecske, de a tömege az atommagot alkotó protonéhoz és neutronéhoz képest elhanyagolható. A protonok és neutronok viszont "egységnyi" tömegűek. Tehát relatív atomtömeg, tudjuk, hogy ebből mennyi a protonszám (a rendszám), akkor a maradék csak a neutronszám lehet.

Tehát ha már azt tudjuk, hogy 1 atomban mennyi p+, e- és n0 van, akkor 6*10^23 db atomban 6*10^23-szorosa. Azaz egy molban 6*10^23 * az egy atomban található e-/p+/n0.

Ha nem 1 molról van szó, értelem szerűen ismét beszorzod. 0,5 molban H-ben pl 3*10^23db atom, így 3*10^23db e- és ugyanennyi p+ van.

Remélem, így már menni fog. :)

2010. okt. 15. 22:46