Szorzattá kell alakítani.

Úgy jó lenne, hogy 6ax²-9x²+a-3a? És akkor ezt elvéhezném egyszerű kiemeléssel.


2011. okt. 22. 13:33
 1/7 anonim ***** válasza:
6ax2 - 9x2 + 2a - 3= 8a-8x2(négyzet)- 3 --> eredmény
2011. okt. 22. 13:46
 2/7 anonim ***** válasza:

Két lépésben lehet szorzattá alakítani, kiemelés művelettel:

6ax^2 - 9x^2 = 3x^2*(2a-3)


Így 6ax^2 - 9x^2 + 2a - 3 = 3x^2*(2a-3) + 1*(2a-3) = (2a-3)*(3x^2+1)

2011. okt. 22. 15:17
 3/7 A kérdező kommentje:

Oké, most már végleg elvesztettem a fonalat. :DD


De köszönöm szépen a válaszokat! :)

2011. okt. 22. 15:44
 4/7 anonim ***** válasza:

2. válaszoló vagyok.


kiemelés = megnézed mi a közös, és előre kiviszed. Mindig a lehető legtöbbet kell kivinni.

Ha 2 tag, akkor könnyű.

pl.

5x+5y = 5*(x+y)

60axy-25bxz=5x*(12ay-5bz)

Ha 4 tag, mint most akkor általában csoportosítani kell.

6ax²-9x²+2a-3 --> most nincs olyan, ami mindenben benne van, sem szám, sem betű.

Az első 2 tagot veszed először, amit lehetsz, kiemelsz:

6ax²-9x² = 3x² * (2a-3)


Remélem ez eddig oké. És ha ez megvan, akkor a 4 tag így néz ki:


6ax²-9x²+2a-3 = 3x²*(2a-3)+2a-3

Most észre kell venni, hogy 2a-3 szerepel 2 helyen is

1. hely: 3x²*(2a-3)

2. hely:2a-3 = 1*(2a+3)

Így akkor ki lehet emelni a 2a+3-at, az egyikből megmarad a 3x² rész, a másikból meg az 1. Tehát:

3x²*(2a-3)+2a-3 = 3x²*(2a-3)+1*(2a-3) = (2a-3)*(3x²+1)


Remélem érthető volt.

2011. okt. 22. 17:15
 5/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat, persze (2a-3)-at lehet kiemelni!
2011. okt. 22. 17:17
 6/7 anonim ***** válasza:
Az első és a harmadik tagból kiemelsz 2a -t, a második és negyedikből -3 -at. Így már menni fog.
2011. okt. 22. 17:19
 7/7 A kérdező kommentje:

Igen, most már érthető. Köszönöm! :D


Utolsó: igen, hirtelen volt egy megvilágosodott pillanatom, és úgy csináltam meg :D


Mindenkinek ment a zöld kéz, köszönöm! :)

2011. okt. 22. 17:44