Ezt nem értem, hogy van ennek az egyenletnek 3 megoldása, nekem csak 2 jön ki?


(1+i-λ)*(1+(i-λ)^2) = 0


ahol i a képzetes egység


nekem csak 2 megoldás jön ki, λ_1 = 0 és λ_2 = 1+i, de a megoldókulcs szerint 3 db van neki λ_1 = 0, λ_2 = 1+i és λ_3 = 2*i


Én így álltam neki:


egy szorzat akkor 0, ha bármelyik tag 0, tehát


1+i-λ = 0 --> λ = 1+i


a másik tagból pedig:

1+(i-λ)^2 = 0

(i-λ)^2 = -1

i-λ = sqrt(-1)

i-λ = i

-λ = 0 --> λ = 0


2023. ápr. 26. 17:53
 1/6 A kérdező kommentje:
A 2*i mint megoldás honnan jön?
2023. ápr. 26. 17:53
 2/6 A kérdező kommentje:

Kijött:

1+(i-λ)^2 = 0


(i-λ)^2 = -1


i-λ = sqrt(-1)


itt amikor -1-ből gyököt vonok az +i és -i is lehet, bár nem értem, hogy miért nem csak +i lesz és miért lehet -i is


ha a -i esetet nézzük


i-λ = -i

-λ = -2i --> λ = 2i


Csak ezt nem értem, mert úgy tudtam sqrt(-1) az csak i

2023. ápr. 26. 17:59
 3/6 anonim ***** válasza:

i^2=-1 a definíció szerint

(-i)^2=(-1)^2*i^2=i^2=-1


(A komplex számok halmazán minden számnak n darab n. gyöke van.)

2023. ápr. 26. 18:07
 4/6 anonim ***** válasza:

(1+i-λ)*(1+(i-λ)^2) = 0

(1+i-λ)*(1-i^2*(i-λ)^2) = 0

(1+i-λ)*(1-(i*(i-λ))^2) = 0

(1+i-λ)*(1-(-1-i*λ))^2) = 0

(1+i-λ)*(1+(-1-i*λ)*(1-(-1-i*λ) = 0

(1+i-λ)*(-i*λ)*(2+i*λ) = 0

...

2023. ápr. 26. 18:13
 5/6 A kérdező kommentje:
Tehát ha valamiből gyököt vonok akkor mindig 2 megoldás lesz egy + és egy -?
2023. ápr. 26. 18:35
 6/6 anonim ***** válasza:

A komplex számok között nincs olyan, hogy pozitív és negatív.


De!

(a+b*i)^2=a^2+2a*b*i-b^2=(-a-b*i)^2,

tehát egy komplex szám és ellentettjének négyzete egyenlő.


Ez azt jelenti, hogy bármely komplex számnak két négyzetgyöke van, amelyek egymás ellentettjei.

2023. ápr. 26. 18:46