A p paraméter milyen értéke esetén lesz az egyenletnek 1 megoldása?


x^2+(p-2)x+p-2,75=0

(az első kifejezésben az x a négyzeten van bocsi hogy leírom csak a biztonság kedvéért)

Jövő héten doga lesz és ennek a megoldását sehol sem találom. Légyszi valaki magyarázattal vezesse le nekem! Előre is köszi!



2021. nov. 22. 13:20
 1/2 anonim ***** válasza:
78%

A paraméteres egyenletek lényege, hogy a paramétert is számként kezeljük. Ha így teszünk, akkor azt látjuk, hogy ez egy másodfokú egyenlet, aminek a megoldóképletében a szereposztás így néz ki:


a = 1

b = (p-2)

c = (p-2,75)


Ne muszáj zárójellel felírni, de érdemesebb, mert abból látjuk, hogy ezek összetartoznak.


Ha ez így megvan, akkor be tudunk helyettesíteni a másodfokú egyenlet megoldóképletébe:


x1;2 = {-(p-2) +- gyök[(p-2)^2 - 4*1*(p-2,75)]}/(2*1)


(A különböző zárójelek a jobb áttekinthetőséget szolgálják.)


Azt tanultuk, hogy egy másodfokú egyenletnek akkor (és csak akkor) van pontosan 1 megoldása, hogyha a diszkrimináns -vagyis a gyökjel alatti rész- 0. Ez többek között azért van, mert a +- rész után 0 van, akkor ugyanazt az eredményt kapjuk. Például 5+-2 esetén két megoldást kapunk, ami a 3 és a 7, 5+-0 esetén pedig mindkét megoldás 5.


Tehát most az a krédés, hogy a gyökjel alatti rész mikor lesz 0:


(p-2)^2 - 4*1*(p-2,75) = 0


Innen be tudod fejezni?

2021. nov. 22. 14:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Be tudom igen, nagyon köszi!!
2021. nov. 22. 15:35